Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στη Rytas Arena για το Game 3 των Play-Ins του BCL με τη Ρίτας Βίλνιους διεκδικώντας τη νίκη-πρόκριση στη φάση των «16» του Basketball Champions League ωστόσο παραδόθηκε στις ορέξεις των γηπεδούχων στο β’ ημίχρονο και ηττήθηκε με σκορ 82-63.

Πλέον οι Λιθουανοί θα αντιμετωπίσουν τη Βόννη, τη Μανρέσα και τη Μπαχτσεσεχίρ ενώ η φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια του «Δικεφάλου» ολοκληρώθηκε στο Βίλνιους, εκεί όπου η διαφορά έφτασε στο +20 για τους γηπεδούχους στα μέσα της τέταρτης περιόδου (76-56, 36′).

Εικόνα

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ κατέβασε μεν 8 επιθετικά ριμπάουντ ωστόσο επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (2/9 τρίπ.) κόντρα στη Ρίτας Βίλνιους που προηγήθηκε με 18-15 στο 10′. Στη συνέχεια ο Γιανίκ Φράνκε μείωσε σε 26-23 όμως η λιθουανική ομάδα άντεξε στην πίεση του «Δικεφάλου», βελτίωσε τα ποσοστά της (9/16 διπ., 5/10 τρίπ.) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 41-37, παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση.

Οι «ασπρόμαυροι» στηρίχθηκαν στις πρωτοβουλίες του Τζέιλεν Ράιλι (13π.), σούταραν καλύτερα πίσω από τα 6μ.75 αλλά η Ρίτας Βίλνιους διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα. Μάλιστα ο Μάρκους Φόστερ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (47-37, 22′) για τους Λιθουανούς ενώ ο Μαργκίρις Νορμάντας σκόραρε για το 63-50 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο στη Rytas Arena.

H αντίδραση του ΠΑΟΚ δεν ήλθε ποτέ και οι Λιθουανοί επικράτησαν με 82-63.

Που κρίθηκε το ματς: Ο ΠΑΟΚ σκόραρε μόνο 26 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας 11/30 τρίποντα και 17 λάθη. Όσον αφορά τη Ρίτας, έχτισε διψήφια διαφορά στο 22′ και δεν απειλήθηκε ξανά από τους «ασπρόμαυρους».

Οι MVPs: Ο Μαρτίνας Εκόντας έκανε τη διαφορά στη ρακέτα με 20 πόντους (7/10 δίπ.) και 7 ριμπάουντ ενώ ο Μάρκους Φόστερ ηγήθηκε επιθετικά των νικητών με 19 πόντους (3/6 τρίπ.) και 4 ριμπάουντ.

Ο αφανής ήρωας: Ο Έλβαρ Φρίντρικσον βοήθησε τη Ρίτας με 12 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Τζέιλεν Χαντς των 15.3 πόντων στο BCL έμεινε στους 5 πόντους με 2/8 σουτ εντός πεδιάς.

Το στατιστικό του αγώνα: Οι Εκόντας, Φόστερ και Φρίντρικσον πέτυχαν μαζί τους 47 από τους 82 πόντους των γηπεδούχων.

Το σχόλιο του αγώνα: Ο ΠΑΟΚ πάλεψε για ένα ημίχρονο στη Λιθουανία όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι παρέσυραν τον «Δικέφαλο» στον ρυθμό τους και προκρίθηκαν δίκαια στους «16» του BCL.

Διαιτητές: Γκλίσιτς – Κρέγιτς – Καλατράβα.

Δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63.

Ρίτας Βίλνιους (Ζιμπένας): Έκοντας 16 (7/10 δίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Νορμάντας 7 (1), Ραντζεβίτσιους 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ουλέκας 3 (1), Βάραντι 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φόστερ 19 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 οβλές, 4 ριμπάουντ, 6 λάθη), Φρίντρικσον 12 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Καϊρίς 6, Μασιούλις 3 (1), Γουίλιαμς 2.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 8 (2/11 σουτ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 7 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σάιμπερτ 3 (1), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 8 (2/8 σουτ, 1/3 βολές), Κακλαμανάκης, Καμπερίδης, Μαργαρίτης 6 (2), Πόλι 6, Ρένφρο 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 21 (3/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 λάθη, 4 κλεψίματα).

Ομαδικά στατιστικά – Ρίτας Βίλνιους: 18/35 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 16/22 βολές, 41 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 16 επιθετικά), 13 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 13/33 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 4/9 βολές, 34 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 15 επιθετικά), 11 ασίστ, 17 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta