Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στη φάση των «16» του CEV Cup πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Στο πρώτο τους φετινό ευρωπαϊκό ματς, στο πλαίσιο των «32» της διοργάνωσης, τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 3-1 σετ (18-25, 25-20, 27-29, 20-25) της Καλτσίτ Καμνίκ στη Σλοβενία και πήραν προβάδισμα στη «μάχη» της πρόκρισης στην επόμενη φάση! Με πρώτη σκόρερ την Σάλας, με 18 πόντους (15 η Κούμπουρα, 15 η Γουίντερς), οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν στην έδρα της σλοβένικης ομάδας, κερδίζοντας με 25-18 το πρώτο σετ και με ανατροπή το τρίτο (από 27-26… 27-29) και το τέταρτο (από 19-16… 20-25) και «μπήκαν» με το «δεξί» για φέτος στην Ευρώπη!

Στη ρεβάνς των «32», στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» (20/12), η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι χρειάζεται δύο κερδισμένα σετ κόντρα στην Καλτσίτ Καμνίκ, για να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τη φάση των «16» του CEV Cup.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο σετ, κυρίως από τα μέσα και έπειτα. Μπορεί τα κορίτσια του Θρύλου να βρέθηκαν πίσω με 7-5, όμως η Κούμπουρα ισοφάρισε (7-7), με την Χριστοδούλου να δίνει, με δύο διαδοχικούς άσσους, προβάδισμα +2 (7-9). Η Κούμπουρα, με ωραία επίθεση, έκανε το 10-8, η Γουίντερς ανέβασε τη διαφορά στο +3 (10-13), ενώ η Ολμπρεχτ «έγραψε» το 15-11. Στη συνέχεια, η Κούμπουρα «χτύπησε» ξανά, για το +5 (11-16) των «ερυθρόλευκων», με την Σάλας να «εκτοξεύει» το προβάδισμα στο +7 (12-19). Η Γουίντερς κέρδισε έναν ακόμα πόντο, για το 20-14, ενώ η Σάλας «τελείωσε» το σετ, με 25-18, για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά, φτάνοντας στο 6-4, με πόντο της Ολμπρεχτ. Η Γουίντερς έκανε το 8-7 για τον Θρύλο, όμως οι γηπεδούχες αντέδρασαν και ξέφυγαν με 19-14. Η νεαρή Ζαφειρίου μείωσε σε 24-20, με τις «ερυθρόλευκες» να γνωρίζουν την ισοφάριση (1-1), με 25-20.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-9, με επίθεση της Κούμπουρα, όμως η σλοβένικη ομάδα προσπέρασε με 11-10 και 14-10. Η Κούμπουρα μείωσε σε 15-13, με άσσο, με την Γουίντερς να ισοφαρίζει (17-17). Η Καλτσίτ Καμνίκ έφτασε στο +4 (21-17), όμως η Κούμπουρα μείωσε σε 21-20 και η Σάλας σε 23-22! Τα κορίτσια του Θρύλου βρέθηκαν πίσω με 27-26, όμως δεν «μάσησαν». Η Εμμανουηλίδου ισοφάρισε σε 27-27 και η Χριστοδούλου, με δύο σερί άσσους, «έγραψε» το 29-27 και το 2-1 σετ!

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ καλά στο τέταρτο σετ και με επίθεση της Γουίντερς, πήραν «αέρα» πέντε πόντων (6-11). Η Αμερικανίδα ακραία κράτησε το +5 (7-12), με νέο ωραίο καρφί, ενώ μετά από άουτ σερβίς των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 13-8. Η ομάδα της Σλοβενίας πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ (19-16), όμως ο Θρύλος πραγματοποίησε νέα μεγάλη ανατροπή! Η Γουίντερς έκανε το 21-20, η Εμμανουηλίδου το 23-21, με μπλοκ, με την Χριστοδούλου να οδηγεί τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ/ματς μπολ (20-24). Η αρχηγός του Ολυμπιακού, ωστόσο, είπε την… τελευταία λέξη στη συνέχεια, αφού με εξαιρετικό μπλοκ, «τελείωσε» το ματς με 25-20, για το 3-1 στη Σλοβενία!

Διαιτητές: Μπέρνστρομ, Κοβάτσεβιτς.

Τα σετ: 18-25, 25-20, 27-29, 20-25 σε 107′.