Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ την Πφέφινκεν στο κλειστό του Αγίου Θωμά στα πλαίσια του πρώτου αγώνα της φάσης των «64» του CEV Challenge Cup.

Οι «πράσινες» μπήκανε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 7-2. Με μονό μπλοκ της Γκρόθες, το «τριφύλλι» έφτασε σε διπλό σκορ (10-5) ελέγχοντας απόλυτα το σετ. Η διαφορά διευρύνθηκε στους οκτώ πόντους 15-7, μετά από πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου. Η συνέχεια του σετ ήταν ανάλογη, με τον Παναθηναϊκό να κάνει εύκολα το 1-0 (25-15).

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ (11-4), με τις «πράσινες» να ελέγχουν το ματς. Με άσσο της Μέντιτς, το «τριφύλλι» ξέφυγε με δέκα πόντους (16-6) ενώ η επίθεση της Ανθούλη διαμόρφωσε το 20-10. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεύτερο σετ με 25-13, κάνοντας το 2-0.

Οι φιλοξενούμενες μπήκανε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 5-7. Στην συνέχεια του σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά (16-16), με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Τελικά, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ (25-20) και πήρε την νίκη με 3-0.

Τα σετ: 25-15, 25-13, 25-20 σε 68′.