Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 75-73 από την ΜΕΝΤ, στο Κλειστό Γυμναστήριο ΜΕΝΤ, σε εξ αναβολής αγώνα για την 5η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Σε έναν αγώνα ο οποίος ήταν αμφίρροπος για σαράντα λεπτά, ο Πιερικός Αρχέλαος δεν κατάφερε να αποδράσει από το Κλειστό της οδού Κανάρη με το ροζ φύλλο αγώνα, γνωρίζοντας την τρίτη του ήττα σε πέντε αγώνες, η οποία των διατήρησε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, σε αντίθεση με τη ΜΕΝΤ η οποία με τέσσερις νίκες και μία ήττα σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τη ΜΕΝΤ να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 24-21.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου με τη γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 41-39.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, πλην του ότι οι παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη ήταν αυτοί που έκλεισαν την περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 75-73.

Η μάχη πόντο με πόντο συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη ΜΕΝΤ να είναι αυτή που κατάφερε να πάρει τη νίκη στις λεπτομέρειες με το τελικό 75-73.

Διαιτητές: Νέδογλου, Χάνος.

Δεκάλεπτα: 24-21, 41-39, 58-60, 75-73.

ΜΕΝΤ (Τσούρμας): Γκύζης 13, Λαζαρίδης, Ρουκουνάκης, Μιχαηλίδης 10, Μούτσιος, Τριανταφύλλου 2, Δημητρίου 17 (3), Παραπούρας 18 (3), Κάσουρας 15, Φειδάντσης, Γκούσκος.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 15 (3), Πολυχρόνης, Γκογκίδης 10 (2), Γαλανός, Τζιοβάρας 3 (1), Ροδοστόγλου 13, Βουλγαράκης, Τερζόπουλος, Κοντσές 24 (1), Τσιόγκας 8 (1).