Νίκη-πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στην Βουλγαρία, ο οποίος επικράτησε της Montana με 1-3, στο πλαίσιο του Game 2 της Φάσης των «32» του CEV Challenge Cup.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Ράπτη, Βουλκίδη, Βαν Ντεν Ντρις, Γιόρνα, Κόστα, Ουόλς και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Καλύτερα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, έχοντας από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα, 6-8, το οποίο επέκτεινε στα μέσα του σετ, 11-16. Με επιθετικά «όπλα» τους Βαν Ντεν Ντρις και Ράπτη, οι οποίοι κινήθηκαν κοντά στο 70% στην αποτελεσματικότητα, ο Δικέφαλος έλεγχε πλήρως τον πρώτο σετ. 15-21. Δίχως να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, ο ΠΑΟΚ έκανε με 20-25 το 0-1.

Σε ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο σετ, με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή, 6-8, το οποίο επέκτεινε και πάλι στα μέσα, 11-16. Στην συνέχεια ο Δικέφαλος με καλή δική του επίθεση (62%) και κακή των Βούλγαρων (38%), ανέβασε περισσότερο τον δείκτη της διαφοράς σε κομβικό σημείο, 14-21. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να κάνει με 16-25 το 0-2, παίρνοντας από νωρίς την πρόκριση για τους «16».

Στο τρίτο σετ, και με τον στόχο της πρόκρισης να έχει επιτευχθεί, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής. Ο Δικέφαλος ο οποίος έμεινε χαμηλά στην υποδοχή του (33%), βρέθηκε πίσω στα μέσα του σετ, 16-13. Στην συνέχεια αντέδρασε μειώνοντας σε πρώτη φάση, 21-20, και ισοφαρίζοντας στο τέλος, 23-23, ωστόσο με 2-0 σερί των Βουλγάρων. έγινε το 1-2 με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι. Με πίεση στο σερβίς και καλά ποσοστά στην επίθεση (57%), ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντική διαφορά στα μέσα του σετ, 8-16. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μειώνοντας σε 17-21, ωστόσο με Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις να παίζουν στο 60%, ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-3 με 20-25.

Τα σετ: 20-25, 16-25, 25-23, 20-25 σε 92′.