Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 σετ την Οντολένα Βόνταστα στο κλειστό του Αγίου Θωμά στα πλαίσια του πρώτου αγώνα της φάσης των «32» του CEV Challenge Cup.

Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν σοβαροί στο κλειστό του «Αγίου Θωμά», αφήνοντας πίσω την ήττα από τον Μίλωνα και κάνοντας μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους «16».

Στο πρώτο σετ οι «τριφυλλοφόροι» δυσκολεύτηκαν στους πρώτους πόντους αφού στην αρχή του βάδιζαν μαζί με τον αντίπαλο στο σκορ και ήταν 9-9.

Κατάφεραν να πάρουν μικρό προβάδισμα μετά τα μισά του σετ με 14-12 και 18-16 και στους κρίσιμους πόντους από εκεί και πέρα οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν πολύ προσεκτικοί σε άμυνα και επίθεση και το κατέκτησαν με 25-19.

Το δεύτερο σετ ήταν ένας μονόλογος για τον Παναθηναϊκό αφού οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μόνο στους πρώτους πόντους στο 3-3.

Η συνέχεια ανήκε στο «τριφύλλι» ολοκληρωτικά  και στο 10-6 μάλιστα μπήκε και το γκολ στο Αγρίνιο και στο άκουσμα του ξεσηκώθηκε ολόκληρο το γήπεδο με αποτέλεσμα ο ενθουσιασμός να μεταφερθεί και στην ομάδα και είναι χαρακτηριστικό ότι το σετ ολοκληρώθηκε με 25-14.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο ΠΑΟ ήταν και πάλι σοβαρός και παρά την ύστατη προσπάθεια της ομάδας από την Τσεχία να πάρει ότι μπορεί από το ματς, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια και κατέκτησε και αυτό το σετ με 25-19.

Τα σετ: 25-19, 25-14, 25-19, σε 72′.