Αναβλήθηκε για το βράδυ της Κυριακής, στις 21:00 ώρα Ελλάδας, η αναμέτρηση της Μαρίας Σάκκαρη με τη Marie Bouzkova, για την ημιτελική φάση του Guadajalara Akron Open στη Γουαδαλαχάρα.

Η Σάκκαρη κατέκτησε το πολύ κλειστό 1ο σετ μετά από 1 ώρα και 23 λεπτά, για να αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό. Αξίζει να σημειωθεί, πως χρειάστηκε το 8ο set point της μέχρι να κάμψει την αντίσταση της Τσέχας.

Αμέσως μετά το τέλος του σετ η chair umpire της αναμέτρησης διαπίστωσε πως το τερέν είχε βραχεί επικίνδυνα, αφού ψιλόβροχο είχε ήδη ξεκινήσει και τελικά διέκοψε τον αγώνα. Λίγες ώρες μετά η διοργάνωση ανέβαλε τελείως το ματς για την Κυριακή.

Στον άλλον ημιτελικό, που είχε γίνει νωρίτερα, η Jessica Pegula επιβλήθηκε της Victoria Azarenka με 7-6 (3), 6-1 και περιμένει ήδη στον τελικό, που είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 02:00 μετά τα μεσάνυκτα της Κυριακής.

Πηγή: Tennis News