Ο Αρχέλαος Κατερίνης ηττήθηκε με 23-32 από τον ΓΑΣ Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του του Β’ ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Ο Αρχέλαος παρουσιάστηκε μαχητικός στον πρώτο εντός έδρας αγώνα του, ωστόσο δεν κατάφερε να κοντράρει τον ανώτερο κι εκ των φαβορί του ομίλου ΓΑΣ Κιλκίς, ο οποίος εδραίωσε ένα προβάδισμα τριών τερμάτων από το ένατο λεπτό, στην συνέχεια είναι μία λύση για κάθε πρόβλημα που του έβαζε η ομάδα της Κατερίνης και διευρύνοντας τη διαφορά στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου στα επτά τέρματα, έθεσε τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Οι δύο ομάδες βάδισαν τέρμα – τέρμα (2-2) στα πρώτα πέντε λεπτά, με τον ΓΑΣ Κιλκίς να σημειώνει τρία αναπάντητα τέρματα για το 2-5 στο 8’ 10”. Στην συνέχεια ο φιλοξενούμενος είχε άμεση απάντηση στα γκολ της ομάδας της Κατερίνης, με αποτέλεσμα να διατηρεί το προβάδισμά του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 13-17.

Στο 35’ 35” ο ΓΑΣ Κιλκίς ξέφυγε με επτά τέρματα (15-22), ενώ στο 49’ 54” η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (18-28), μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 23-32.

Διαιτητές: Λινάρδος, Νικολαΐδης.

Πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 6-10, 9-12, 11-14, 13-17 (ημ.), 15-21, 16-22, 17-25, 18-28, 22-29, 23-32.