Μπροστά σε 200 «αιώνια πιστούς» και μία ατμόσφαιρα που θύμιζε… Λεωφόρο, το «τριφύλλι» πήρε μία άνετη νίκη με 1-3 σετ και ουσιαστικά «κλείδωσε» από σήμερα την πρόκριση στους 32 του Challenge Cup. Ο επαναληπτικός αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί στις 19/10 στο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» μπήκανε δυνατά στην αναμέτρηση και με τους Πετρέα και Ερνάντεζ να ηγούνται επιθετικά, προηγήθηκαν με 6-9, αναγκάζοντας τον προπονητή της Σπάρτακ σε τάιμ άουτ. Με επίθεση του Φράγκου, το «τριφύλλι» εκτόξευσε την διαφορά στους έξι (7-13), με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το πρώτο σετ. Οι παίχτες του Δημήτρη Ανδρέοπουλου… έτρεξαν ένα σερί πέντε πόντων (8-18) και εν τέλει κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ με 16-25.

Δυναμικό ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ από το «τριφύλλι», το οποίο προηγήθηκε με 2-5. Με επίθεση του Ερνάντεζ, οι «πράσινοι» διεύρυνα το προβάδισμα τους στους πέντε πόντους (5-10). Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους δέκα (6-16), με τον Παναθηναϊκό να… καθαρίζει από νωρίς και το δεύτερο σετ. Ο πρώτος χρόνος του Ρανγκέλ διαμόρφωσε το 10-20 και τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε εύκολα το δεύτερο σετ με 11-25.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο ξεκίνημα του τρίτου σετ (4-4), με την Σπάρτακ να ανεβάζει την απόδοση της. Παναθηναϊκός και Σπάρτακ συνέχισαν… χέρι-χέρι (8-8), κάτι το οποίο δεν συνέβη στα πρώτα δύο σετ. Δύο συνεχόμενοι άσσοι του Ερνάντεζ έφεραν το «τριφύλλι» στο +2 (10-12), με τον προπονητή των γηπεδούχων να καλεί τάιμ άουτ. Οι Σλοβάκοι… έτρεξαν ένα μικρό σερί και ισοφάρισαν εκ νέου σε 15-15 ενώ πέρασαν μπροστά με 19-17. Εν τέλει, η Σπάρτακ Μιγιάβα έκανε την… έκπληξη και κατέκτησε το τρίτο σετ (25-21), μειώνοντας σε 1-2.

«Αγριεμένο» ξεκίνημα από τους «πράσινους», οι οποίοι προηγήθηκαν με 1-7, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ. Το μπλοκ του Ρανγκέλ στην επίθεση της Σπάρτακ ανέβασε την διαφορά στους επτά (2-9), με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει απόλυτα το σετ. Με επίθεση του Ερνάντεζ, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +11 (4-15), «κλειδώνοντας» την νίκη. Τελικά, οι αθλητές του Δημήτρη Ανδρέοπουλου κατέκτησαν το τέταρτο σετ με 14-25 και εξασφάλισαν την νίκη με 1-3 στην Σλοβακία.

Διαιτητές: Γιλμαζγκίλ (Τουρκία), Τιλ (Γερμανία).

Τα σετ: 16-25, 11-25, 25-21, 14-25 σε 96′.