Γεμάτο ελληνικές συμμετοχές είναι το πρόγραμμα της τρίτης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ18 της Ιερουσαλήμ.

Συνολικά επτά αθλητές και αθλήτριες μας μετέχουν σε τελικούς των αγωνισμάτων τους και διεκδικούν τη διάκριση και μια θέση στο βάθρο των νικητών, ενώ αρκετοί ακόμη ξεκινούν την προσπάθεια τους στη διοργάνωση.

Στο αγώνισμα της σφαιροβολίας, εκεί όπου η χώρα μας έχει κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στην πρώτη της στάση στη Τιφλίδα με τον Οδυσσέα Μουζενίδη, συμμετείχαν σήμερα ο Χρήστος Παπαδόπουλος και ο Δημήτρης Αντωνάτος. Οι δύο αθλητές δεν βρέθηκαν κοντά στις ατομικές τους επιδόσεις, ωστόσο απέσπασαν πολύτιμες εμπειρίες για τη συνέχεια. Ο Παπαδόπουλος, μετά την 11η θέση στη δισκοβολία, αναδείχθηκε ένατος στη σφαιροβολία με 17,44 μ., ενώ μία θέση πίσω έμεινε ο Αντωνάτος με 17,34 μέτρα. Ο Τούρκος Αλί Πεκέρ ήταν νικητής με 21,03 μ. και ακολούθησαν οι Γκέοργκ Χάρπφ (Γερμανία) με 20,16 μ. και ο Αατού Κανγκασνιέμι (Φινλανδία) με 19,48 μέτρα.

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές μας στον προκριματικό του τριπλούν.  Ο Αποστόλης Γρηγορίου και ο Γρηγόρης Γρέψιος προκρίθηκαν με το όριο στον τελικό της Πέμπτης. Ο Γρηγορίου σημείωσε 14,84 μ. (0,9) και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 14,70 μέτρα. Εξίσου αποδοτικός ήταν και ο Γρέψιος, που σημείωσε 14,07 μ. στην πρώτη προσπάθεια και 14,72 μ. στη δεύτερη και αύριο θα επιδιώξει να προσεγγίσει το ατομικό του 15,20 μέτρα.

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε η μικτή ομάδα των Ανδρών, που με 1.56.03 τερμάτισε πρώτη στη σειρά της και προκρίθηκε απευθείας στον τελικό του αγωνίσματος. Οι Νικήτας Μπούρας, Χαρίτων Τάσσης, Αντώνης Τζιαμπίρης και Βλαδίμηρος Ανδρεάδης έκαναν πολύ καλό αγώνα κι αύριο θα είναι στις οχτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Η ομάδα μας προκρίθηκε με την τρίτη επίδοση, ενώ και η ακύρωση της Πολωνίας δημιουργεί επιπλέον προσδοκίες για μια καλή εμφάνιση,

Η μικτή ομάδα Γυναικών Κ18 με τις Βεατρίκη Ντούγκου, Ήβη- Φανή ΣενκάλαΚατερίνα Νατσιοπούλου και Άννα Μαρία Ίβιτς κατέλαβε την 11η θέση στον προκριματικό του αγωνίσματος με 2.12.63.

Στον προκριματικό του μήκους συμμετείχαν η Μικαέλα Λυρή και η Άννα Μόζα. Η πρώτη κατέλαβε την 16η θέση με άλμα στα 5,50 μ., ενώ η δεύτερη ήταν άκυρη.

Στο πρώτο προκριματικό γκρουπ του ακοντισμού αγωνίστηκε η Καλλιόπη Μεϊμάρη, η οποία κατέλαβε την 13η θέση με 37,63 μέτρα.