Δελτίο τύπου για την εκτός έδρας ήττα από τον ΦΟ Αριδαίας με 84-61, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας, εξέδωσαν οι Ίκαροι Γιανννιτσών.

Το κείμενο:

«Στο δεύτερο συνεχόμενο αγώνα εκτός έδρας η ομάδα των Ικάρων δεν τα κατάφερε απέναντι στον ΦΟ Αριδαίας.

Το ντέρμπι του νόμου ξεκίνησε με τις ομάδες να έχουν όρεξη για μπάσκετ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 15-16 .

Έτσι συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με του Ίκαρους να ανεβάζουν ρυθμούς στην επίθεση όπως και η Αριδαία με αποτέλεσμα να προηγείται η γηπεδούχος ομάδα με βραχεία κεφάλι (35-31).

Τρίτο δεκάλεπτο και οι Ίκαροι με σωστές επιλογές στην επίθεση να μειώνουν τη διαφορά αλλά ο ΦΟ Αριδαίας να βρίσκει της λύσεις (53-51).

Τέταρτο δεκάλεπτο και οι επιθέσεις τον Ίκαρων δε βρίσκουν στόχο ενώ η ομάδα της Αριδαίας ανεβάζει ρυθμούς σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να επέλθει μια επώδυνη ήττα που τον βάζει σε περιπέτειες για την παραμονή του στην Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Επόμενο ματς στα Γιαννιτσά,  στο Κλειστό Γυμναστήριο Έλλη Μυστακίδη απέναντι στους Γαλάζιους στις 17:00».