Ο Αρχέλαος Κατερίνης επικράτησε με 29-40 της Προσοτσάνης Δράμας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Προσοτσάνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών για τις θέσεις 7-10.

Ο Αρχέλαος Κατερίνης είχε τον έλεγχο του σκορ από το δέκατο πέμπτο λεπτό του αγώνα και μετά, στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε το πόδι στο γκάζι κι έφτασε σε μία δίκαιη νίκη, η οποία του εξασφαλίζει και μαθηματικά την παραμονή στην Α2 και για την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά με τον Αρχέλαο Κατερίνης να ξεφεύγει με τέσσερα τέρματα στο εικοσάλεπτο (7-11), προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (14-18).

Μετά το τεσσαρακοστό λεπτό,  η ομάδα της Κατερίνης, πάτησε το πόδι στο γκάζι ξεφεύγοντας με 21-28, αποκτώντας τον πλήρη έλεγχο στον αγώνα κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 29-40.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης.

Δίλεπτα: 2-6.
Πέναλτι: 3/4-3/3.

Πεντάλεπτα: 3-2, 3-5, 6-7, 7-11, 11-13, 14-18 (ημ.), 17-22, 19-23, 21-28, 24-32, 26-36, 29-40.

ΑΟ Προσοτσάνης Δράμας (Δρανόβαλης): Βασιλείου, Φιλίππου 7, Μπουλούκης 12, Τσεπενέκης 4, Νικολαΐδης 1, Μαργαριτίδης, Δρανόβαλης 2, Κοτζαπαναγιώτης 2, Νάνος, Στεργιάκος 1, Βεδουράς.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Μαστορογιάννης): Κοσμίδης, Μάνης, Σαϊδές 4, Κωνσταντάκης 4, Σκούφας 8, Μαυρόπουλος 4, Εγγλέζος 3, Παπαδόπουλος 7, Καραδήμος 5, Σαραντίδης, Θεοφανίδης 3, Θυμιόπουλος 2, Λάμπρου.