Δελτίο τύπου για την εντός έδρας νίκη επί των Γαλάζιων με 60-55, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας, εξέδωσαν οι Αετοί Βέροιας.

Το κείμενο:

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, οι Αετοί Βέροιας επέστρεψαν στις επιτυχίες και πήραν βαθμολογική ανάσα στον 5ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Η ομάδα του Ντάνη Τυριακίδη πέρασε νικηφόρα από το Ιβανώφειο, έδρα των Γαλάζιων και έφτασε τους 14 βαθμούς (4-6).

Το παιχνίδι ήταν μια…σκακιέρα τακτικής, όπου οι άμυνες έπαιξαν κυρίαρχο ρόλο και τους Αετούς να βρίσκουν ωστόσο τις καλύτερες επιθετικές λύσεις στα τελευταία λεπτά.

Χαρακτηριστικό είναι πως στο πρώτο δεκάλεπτο, το σκορ κυμάνθηκε σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα, με την ομάδα της Ημαθίας να προηγείται 11-7.

Ακολούθησε ένα πιο «ανοιχτό» δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με σημαντική ευστοχία, πήραν το προβάδισμα με σκορ 27-23.

Οι νεαροί ως επί τω πλείστον αθλητές του Κ.Τσίμου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη συνέχεια, διευρύνοντας μάλιστα τη διαφορά, κρατώντας τους Αετούς χαμηλά στο σκορ (43-37).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, «μίλησε» η ψυχραιμία στα καίρια σημεία, διάστημα στο οποίο οι Αετοί βρήκαν τις λύσεις, «κλείδωσαν» αμυντικά τους γηπεδούχους και κατάφεραν να πετύχουν στο τέλος την τέταρτη φετινή τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 7-11, 27-23, 43-37, 55-60

Γαλάζιοι ΚΟΘ (Κων/νος Τσίμπος) : Γιανναράς 2, Τζίμας 6, Μπάρδας 11, Αϊμέκε 7, Σαχμπατιάν 4, Παγώνης 8, Καμπούρης 4, Καραθανάσης 10(2), Μίχος, Παπαγρηγορίου 3, Μεσκούρης.

Αετοί Βέροιας (Ντάνης Τυριακίδης) : Λιόλιος 10(2), Γκανάς 3(1), Γκίτκος, Τσιόγκας 15, Τσακαλέρης 16, Μαυρίδης 11, Ιωσηφίδης 5(1)