Την ήττα με 37-9 γνώρισε ο Ορφέας Κατερίνης στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρου Αμύνταιου από τις Ελπίδες Αμυνταίου, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Β’ υποομίλου του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Η ομάδα της Κατερίνης παραμένει χωρίς βαθμό μετά από 5 αγώνες στο πρωτάθλημα ενώ ο σύλλογος της Δυτικής Μακεδονίας “έπιασε” τον Φίλιππο Βέροιας στην κορυφή με 9 βαθμούς, με τις Βεροιώτισσες όμως να έχουν 5 αγώνες έναντι 6 των Ελπίδων.

Το νεανικό σύνολο του Ορφέα ήταν ανταγωνιστικό στις αρχές της αναμέτρησης οπότε και οι Ελπίδες προηγήθηκαν 3-0 στο 5′ ενώ από το 8-1 του 2ου πενταλέπτου οι Κατερινιώτισσες μείωσαν σε 8-3 στο 15′. Σταδιακά όμως η διαφορά μεγάλωνε, με τη γηπεδούχο ομάδα να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενή με 17-5.

Στο β’ ημίχρονο μετά το πρώτο πεντάλεπτο και το 19-6, οι Ελπίδες ανέβασαν στροφές και με ένα επιμέρους σερί 11-0 έφτασαν στο 30-6 στο 50′. Με ένα επιμέρους 7-3 στο τελευταίο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε το τελικο 37-9.

Διαιτητές: Μαυρίδης – Τομίδης.

Πεντάλεπτα: 3-0, 8-1, 8-3, 11-3, 14-4, 17-5 (ημ.), 19-6, 23-6, 27-6, 30-6, 33-7, 37-9.

Ελπίδες Αμυνταίου: Αντωνιάδου 1, Βασιλείου, Ηλεκτρίδου, Ντίνα 13, Μπουρή, Μίτις, Π. Πανταζή 5, Σ. Πανταζή 1, Παρχαρίδου 4, Σ. Κουτσουρίδου, Α. Κουτσουρίδου 2, Κακλίδου 2, Καπετανοπούλου 9.

Ορφέας Κατερίνης: Χριστοφορίδου, Ανανιάδου, Λατολάρι 3, Νόου, Ζάχου 3, Χατζηκοσμά, Λούλα, Τσακλουνίδου 1, Αναστασίου, Σκούφα, Ασαρίδου, Λύρα 2.