Του Γιάννη Σταυρουλάκη

Η Βαλένθια ταξίδεψε στην Πάτρα για την αναμέτρηση με τον Προμηθέα με έξι παίκτες από την πρώτη ομάδα (Χέρμανσον, Βαν Ρόσομ, Ντιμιτρίεβιτς, Πουέρτο, Λαϊμπερί, Τόμπεϊ) και πέντε μικρούς, από τη στιγμή που οι Ριβέρο, Ντούμπλιεβιτς, Πραντίγια, Πρέπελιτς και Λόπεζ-Αροστέγκι βρέθηκαν θετικοί στον κορονοϊό.

Όσον αφορά τον Προμηθέα, οι Πατρινοί πήγαν επίσης σε rotation 9 παικτών καθώς δεν χρησιμοποιήθηκαν οι Βασιλείου, Μπαζίνας και Τανούλης ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος είδε τον αγώνα με πολιτικά. Σε ένα κλειστό ματς σε όλη τη διάρκειά του, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά και πανηγύρισαν τη νίκη στην Πάτρα αφού το τρίποντο για την ισοφάριση που επιχείρησε ο Ρέι στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στο «Δ. Τόφαλος», επιμένοντας δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, σημειώνοντας συνολικά 1/13 τρίποντα σε αυτό το διάστημα (0/6 ο Προμηθέας, 1/7 η Βαλένθια). Ο Τρέβις Σίμπσον έκανε το 10-9 για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ενώ οι Ισπανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 14-15, χάρη στο καλάθι του Χιμένεθ.

Ακολούθως ο Τζόσεπ Πουέρτο ανέβασε τη διαφορά στο +6 (23-29, 15′) όμως ο Προμηθέας δεν επέτρεψε στη Βαλένθια να ξεφύγει, μειώνοντας στο 35-36 του ημιχρόνου με το τρίποντο του Κέντρικ Ρέι που κουβάλησε επιθετικά τους γηπεδούχους μαζί με τον Δημήτρη Αγραβάνη, υποχρεώνοντας τους Ίβηρες σε 9 λάθη. Στη συνέχεια, ο Μάικ Τόμπεϊ έκανε το 40-43 και ο Προμηθέας απάντησε με σερί 9-0 για το 49-43 με τον Αγραβάνη.

Οι Πατρινοί άντεξαν στην πίεση της Βαλένθια και προηγήθηκαν με 57-52 στο 30′. Μάλιστα ο Αγραβάνης διαμόρφωσε το 68-61 στο 37′ όμως οι Ισπανοί έφεραν το ματς στα ίσα όταν ο Τόμπεϊ έκανε το 68-68 στο 1:31 για το τέλος!

Ο Πουέρτο έγραψε το 68-69, ο Ρέι αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια κι εν συνεχεία ο Πουέρτο με 2/2 βολές έκανε το 68-71 στα 19.6″. Ο Ρέι το πήρε πάνω του στην τελευταία επίθεση όμως αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις από την κορυφή και η Βαλένθια έφυγε με το «διπλό» από την Πάτρα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στα τελευταία 3′, όταν η Βαλένθια γύρισε από το 68-61. Ο Προμηθέας δεν σκόραρε ως το φινάλε και οι Ίβηρες πανηγύρισαν τη νίκη στην Πάτρα.

O MVP: Ο Μάικ Τόμπεϊ κουβάλησε επιθετικά τη Βαλένθια, σημειώνοντας 22 πόντους με 2/3 βολές, 10/13 δίποντα και 9 ριμπάουντ σε 30:06.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Νίκος Γκίκας ήταν άστοχος με 1/9 σουτ, ο Γκάντι σημείωσε 2 πόντους με 1/4 σουτ σε 25′ και ο Χαντ είχε 1/3 σουτ σε 19′.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πουέρτο βοήθησε τη Βαλένθια με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 61% της Βαλένθια στο δίποντο (22/36).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η ανατροπή της Βαλένθια στο τέλος.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Προμηθέας έχασε μεγάλη ευκαιρία απέναντι στη Βαλένθια των πολλών απουσιών. Σε κακή βραδιά οι περισσότεροι παίκτες των Πατρινών που δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά.

Διαιτητές: Λεζκάνο, Ραντόικοβιτς, Βαν Ντε Μπρόεκ.

Δεκάλεπτα: 14-15, 35-36, 57-52, 68-71.

Προμηθέας: Ρέι 15 (2), Γκραντ 6 (8 ριμπάουντ), Γκάντι 2, Χαντ 3, Αγραβάνης 22 (7/9 δίποντα), Γκίκας 3 (1), Ρογκαβόπουλος 2, Σίμπσον 13 (3), Άντριτς 2.

Βαλένθια: Ντιμιτρίεβιτς 10 (5/8 δίποντα), Πουέρτο 8 (1), Φεράντο, Βαν Ρόσομ 9 (2), Τόμπι 22 (10/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπρεσάν, Χιμένεζ 7 (1), Χέρμανσον 6, Λαμπεϊρί 9 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 20/41 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 7/9 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Βαλένθια: 22/36 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 12/17 βολές, 35 ριμπάουντ (30+5), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 τάπες.

Πηγή: Gazzetta