Ο Παναθηναϊκός γνώρισε μία από τις πιο γλυκιές ήττες (3-2 σετ) στην ιστορία του από την Οστάνδη στο κλειστό του Αγίου Θωμά στα πλαίσια του δεύτερου αγώνα της φάσης των «16» του Challenge Cup Γυναικών. Τα δύο σημερινά νικηφόρα σετ, σε συνδυασμό με το χθεσινό 3-0, χάρισαν στα «φίνα κορίτσια» την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης!

Ο Απόστολος Οικονόνομου επέλεξε να κάνει ρότεισον, ξεκινώντας στο βασικό σχήμα τις Μεταξά και Ξηντάρα αντί των Χατζηευστρατιάδου και Ρόγκα. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους του σετ (5-5). Οι Βελγίδες ανέβασαν ρυθμό και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με δύο (8-6). Με δύο συνεχόμενους άσσους της Αθηνάς Παπαφωτίου, οι «πράσινες» πέρασαν μπροστά με 10-12. Η Οστάνδη «έτρεξε» ένα σερί τεσσάρων πόντων (14-12), με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με επίθεση της Μανωλίνας Κωνσταντίνου, το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 18-18. Η Στεπανένκο μπλόκαρε την επίθεση των (τυπικά) γηπεδούχων και έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 20-21, αναγκάζοντας τον προπονητή της Οστάνδης να καλέσει τάιμ άουτ. Τελικά οι Βελγίδες κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-22 και έκαναν το 1-0 στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Απόστολος Οικονόμου πέρασε στην αναμέτρηση τις Χατζηευστρατιάδου (Μεταξά), Γκρόθες (Κωνσταντίνου) και Ρόγκα (Ξηντάρα). Οι «πράσινες» μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 3-7. Η επίθεση της Γκρόθες διαμόρφωσε το 5-9, με το «τριφύλλι» να ελέγχει το δεύτερο σετ. Η χαλασμένη υποδοχή της Χαντάβα έδωσε το δικαίωμα στις Βελγίδες να πλησιάσουν στους δύο (9-11). Οι «πράσινες» ανέβασαν ρυθμό, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους πέντε (11-16). Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (16-21), με το «τριφύλλι» εν τέλει να κατακτά εύκολα το δεύτερο σετ με 18-25 και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, στους πρώτους πόντους του σετ (5-5). Η Μαργκαρίτα Στεπανένκο πήρε δύο συνεχόμενους πόντους και ισοφάρισε σε 10-10 για το «τριφύλλι». Με πόντο της Αθηνάς Παπαφωτίου, οι «πράσινες» ισοφάρισαν για ακόμη μία φορά μέσα στο σετ (14-14). Ένα σερί τριών πόντων έδωσε προβάδισμα με 17-14 στις Βελγίδες, βάζοντας δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Το 20-16 ανάγκασε τον Απόστολο Οικονόμου να καλέσει τάιμ άουτ. Με πόντο της Κρος πάνω στο φιλέ, οι «πράσινες» μείωσαν στους δύο (20-18), με τον τεχνικό της Οστάνδης να καλεί τάιμ άουτ αυτή τη φορά. Η Καναδή με κεντρικός, με πρώτο χρόνο, έφερε και πάλι την διαφορά στους δύο (22-20). Τελικά, η Οστάνδη κατέκτησε το σετ με 25-21 και πέρασε μπροστά στο σκορ και πάλι με 2-1.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το τέταρτο σετ δείχνοντας το καλό χθεσινό του πρόσωπο και με… βασική δύναμη τα πολύ καλά σερβίς της Χατζηευστρατιάδου κατόρθωσε να φτάσει μέχρι και το +5 (2-7). Οι παίκτριες της Οστάνδης ανέβασαν ρυθμό μετά το τάιμ άουτ και μείωσαν σε 8-10. Με πρωταγωνίστρια την Κρος, ο Παναθηναϊκός έφτανε όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση του σετ χωρίς ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει (13-16). Η διαφορά διατηρήθηκε στους τρεις (16-19), με το «τριφύλλι» να έχει το πάνω χέρι στο τέταρτο σετ. Ο πρώτος χρόνος της Τζένιφερ Κρος διαμόρφωσε το 19-22. Οι «πράσινες» έφτασαν σε σετ μπολ με τρεις ευκαιρίες (21-24) και τελικά κατέκτησαν το τέταρτο σετ με 22-25, παίρνοντας και την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Στο πέμπτο και ουσιαστικά αδιάφορο σετ, ο Απόστολος Οικονόμου έκανε ολικό ροτέισον, ξεκινώντας με τις Καραγκούνη, Κωνσταντίνου, Παπαστεργίου, Ξηντάρα, Κωνσταντέλλου και Μεταξά. Οι Βελγίδες προηγήθηκαν με 6-3 στο ξεκίνημα του σετ, με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Η Οστάνδη διατήρησε το προβάδισμα (9-5) έχοντας τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του τάι μπρέικ. Εν τέλει, οι γηπεδούχες κατέκτησαν το σετ με 15-10 και πανηγύρισαν την νίκη, παρά τον αποκλεισμό από το «τριφύλλι».