Την εξαιρετική της πορεία στη φάση των ομίλων του Champions League (τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία) συνέχισε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, αφού με κορυφαίους τους Φιλίποβιτς, Φουντούλη και Μπίγιατς, κέρδισε και την Γιαντράν Σπλιτ, με 12-10 στο Παπαστράτειο, για την 5η αγωνιστική, αποδεικνύοντας ξανά, πόσο ποιοτικό ρόστερ διαθέτει! Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έδειξαν χαρακτήρα και κυριάρχησαν απόλυτα επί των Κροατών, παρά τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα που κλήθηκαν να ξεπεράσουν, αφού έπαιξαν δίχως τους δύο φουνταριστούς, Μουρίκη και Κολόμβο, χωρίς τον Γραμματικό και με τους Φουντούλη και Χρυσοσπάθη με προβλήματα τραυματισμών. Κόντρα στην κροατική ομάδα, ο Θρύλος παρέμεινε αήττητος, επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά, ότι «χτίστηκε» για μεγάλα πράγματα και με εξαιρετική άμυνα, εντυπωσιακά τέρματα και «οδηγό» τον φανταστικό Φιλίποβιτς (πέντε γκολ, το ένα καλύτερο από το άλλο), συνέχισε την ξέφρενη πορεία του με προορισμό του Final-8 του κορυφαίου ευρωπαϊκού διασυλλογικού θεσμού!

Το Σάββατο (18/12, 14:00) οι «ερυθρόλευκοι» θα υποδεχθούν τον ΑΝΟ Γλυφάδας στον Πειραιά, για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 και στη συνέχεια, την Τρίτη 21/12 (21:30) θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την ισχυρή πρωταθλήτρια Ιταλίας, Μπρέσια, για την 6η αγωνιστική του Champions League.

Πιο αναλυτικά, στην πρώτη του άμυνα, ο Ολυμπιακός δέχθηκε γκολ από την Γιαντράν Σπλιτ και βρέθηκε πίσω με 1-0 (7:30), ωστόσο αντέδρασε εντυπωσιακά και ένα λεπτό μετά, πήρε με προβάδισμα με 2-1, με τον Φιλίποβιτς από την περιφέρεια (6:54) και τον Φουντούλη στην κόντρα (6:18). Μάλιστα, οι νταμπλούχοι Ελλάδας ανέβασαν τη διαφορά στο +3, με τους Γενηδουνιά (4:24) και Φιλίποβιτς (0:15) και ολοκλήρωσαν το πρώτο οκτάλεπτο με προβάδισμα 4-1 επί των Κροατών. Στη δεύτερη περίοδο, ο Θρύλος ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόκρουση του Μπίγιατς σε σουτ του Κάρκοβ, στη συνέχεια δέχθηκε γκολ από την κροατική ομάδα (4-2, 6:15), όμως πάτησε «γκάζι» και δύο λεπτά μετά, στο 4:02, έφτασε στο 7-3, με τρία εντυπωσιακά τέρματα από τους Φιλίποβιτς (6:01), Γενηδουνιά (5:06) και Φουντούλη (4:02) από την περιφέρεια! Στο 1:31, οι Πειραιώτες σκόραραν ένα ακόμη απίστευτο τέρμα με τον Φιλίποβιτς, έφτασε στο +5 (8-3) επί των φιλοξενούμενων και «έκλεισε» το πρώτο ημίχρονο με 8-4 προβάδισμα…

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν τέσσερα τέρματα, μία φοβερή λόμπα με τον Φιλίποβιτς (9-4, 7:02) και τρία δυνατά σουτ του Φουντούλη (5:11, 3:02, 2:03) και έφτασαν στο 12-6, όμως στη συνέχεια, δέχθηκαν γκολ από την Γιαντράν Σπλιτ (12-7, 0:02). Στην τέταρτη περίοδο, με δεδομένο το μικρό ροτέισον, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επηρεάστηκε από την κούραση, δεν σκόραρε και δέχθηκε τρία τέρματα από τους Κροάτες, όμως με τεράστια επέμβαση του Μπίγιατς σε σουτ του Ντούζεβιτς στο 1:38, κράτησε το προβάδισμά της και κατάφερε και πανηγύρισε τη νίκη (12-10) στον Πειραιά!

Οκτάλεπτα: 4-1, 4-3, 4-3, 0-3.

Διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μπούριτς (περιφέρεια, 7:30), 1-1 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 6:54), 2-1 Φουντούλης (κόντρα, 6:18), 3-1 Γενηδουνιάς (δύο μέτρα, 4:24), 4-1 Φιλίποβιτς (πέναλτι, 0:15).

2ο οκτάλεπτο: 4-2 Ντέλιτς (περιφέρεια, 6:15), 5-2 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 6:01), 5-3 Ντέλιτς (περιφέρεια, 5:24), 6-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:06), 7-3 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:02), 8-3 Φιλίποβιτς (π/π., 1:31), 8-4 Μπούκιτς (δύο μέτρα, 1:07).

3ο οκτάλεπτο: 9-4 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 7:02), 10-4 Φουντούλης (πέναλτι, 5:11), 10-5 Μπούριτς (δύο μέτρα, 4:48), 10-6 Μπούκιτς (περιφέρεια, 3:16), 11-6 Φουντούλης (φουνταριστό, 3:02), 12-6 Φουντούλης (περιφέρεια, 2:03), 12-7 Κάρκοβ (περιφέρεια, 0:02).

4ο οκτάλεπτο: 12-8 Ντούζεβιτς (περιφέρεια, 7:32), 12-9 Κάρκοβ (π/π., 4:40), 12-10 Σέτκα (περιφέρεια, 3:20).

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Μαθιόπουλος, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 5, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Φιλίποβιτς 5, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς.

Γιαντράν Σπλιτ (Μάιλ Σμοντλάκα): Πόντρουγκ, Μπούριτς 2, Μάρινιτς, Κάγιαλι, Μπούτιτς, Πέικοβιτς, Μπούκιτς 2, Κάρκοβ 2, Ντέλιτς 2, Στόγιανατς, Σέτκα 1, Ντούζεβιτς 1, Άνιτς.