Του Αλέξανδρου Αηδόνη

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 σετ την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο κλειστό του Αγίου Θωμά και προκρίθηκε στους «16» του CEV Challenge Cup.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 10-8. Οι Ισραηλινοί, με όπλο το σερβίς, ισοφάρισαν σε 11-11. Με εξαιρετικό χτύπημα του Ανδρεόπουλου, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με δύο (16-14). Το σερί του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους πέντε (19-14) και τον προπονητή της Μακάμπι να καλεί άμεσα δύο τάιμ άουτ σε μικρό χρονικό διάστημα. Το προβάδισμα διατηρήθηκε (23-19), με τους «πράσινους» να φτάνουν σε σετ μπολ με τέσσερις ευκαιρίες (24-20) και εν τέλει να κατακτούν το σετ με 25-20.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 6-4 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με μπλοκ του Γιάκομπσεν, οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα τριών πόντων (10-7), αναγκάζοντας τον προπονητή των γηπεδούχων να καλέσει τάιμ άουτ. Το μπλοκ της Μακάμπι άρχισε να λειτουργεί, με την διαφορά να πέφτει στον πόντο (15-14). Οι Ισραηλινοί πέρασαν μπροστά με 17-18, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η διαφορά ανέβηκε στους δύο (20-22) και τελικά η Μακάμπι έφτασε σε σετ μπολ (21-24) με τρεις ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το σετ με 21-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Δύο συνεχόμενοι άσσοι του Βαν Ντε Ντρις εκτόξευσαν την διαφορά στους τέσσερις (7-3), στην αρχή του τρίτου σετ. Το μπλοκ του Ρανγκέλ διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους πέντε (12-7). Η διαφορά έπεσε στους τρεις (16-13), με τους «πράσινους» να είναι όμως σταθερά μπροστά. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέβασαν ρυθμό, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους επτά (22-15). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε εύκολα το τρίτο σετ με 25-16 και προηγήθηκαν με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν με 3-8 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Με επίθεση του Βαν Ντε Ντρις, οι «πράσινοι» μείωσαν στους δύο (9-11). Το δυνατό χτύπημα του Ανδρεόπουλου έριξε την διαφορά ξανά στους δύο (13-15), με την Μακάμπι να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Με άσσο του Ράπτη, το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 18-18. Η επίθεση του Βαν Ντε Ντρις έφερε ξανά στα ίσια το σετ (22-22), όμως η Μακάμπι έφτασε σε σετ μπολ με δύο ευκαιρίες (22-24), όμως οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 24-24. Το τέλος του τέταρτου σετ ήταν δραματικό (27-27), με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (28-28). Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τέταρτο σετ (30-28) και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα σετ: 25-20, 21-25, 25-16, 31-29 σε 118′.