Του Δημήτρη Ζολώτα

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ από τη Λέουβεν στο Βέλγιο, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για το CEV Cup.

Πλέον, η ομάδα του Φούλβιο Μπετρίνι,στον επαναληπτικό στη Σύρο σε μια βδομάδα, θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και στη συνέχεια να κατακτήσει το χρυσό σετ ώστε να πάρει αυτή την πρόκριση για την επόμενη φάση. Αν οι Βέλγοι κατακτήσουν δύο σετ τότε αυτομάτως προκρίνονται.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε και πάλι με βασικό τον Παπαλεξίου αντί του Τζούριτς, όπως και με τον ΟΦΗ, λόγω κάποιων ενοχλήσεων που ταλαιπωρούν τον δεύτερο το τελευταίο διάστημα.

Μετά το ξεκίνημα όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι γηπεδούχοι πίεσαν από το σερβίς και χάλασαν την υποδοχή του Φοίνικα, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 4 πόντων (9-5), αναγκάζοντας τον Μπετρίνι να πάρει το πρώτο του τάιμ-άουτ.

Παρά τις προσπάθειες των Συριανών, οι Βέλγοι διατηρούσαν σταθερά ένα προβάδισμα 3-4 πόντων, ενώ στη συνέχεια ξέφυγαν με 6 (19-13), εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι παίκτες του Μπετρίνι δεν τελείωναν εύκολα τις επιθέσεις και τους έδιναν έξτρα ευκαιρίες.

Με μπλοκ του Κόστα και εύκολη επίθεση του Φράγκο ύστερα από σερβίς του Στερν, ο Φοίνικας μείωσε σε 19-16, αλλά οι παίκτες της Λέουβεν έβγαλαν κάποιες εξαιρετικές άμυνες και ξέφυγαν πάλι (22-17). Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με κόντρα επίθεση του Μιχάλοβιτς μείωσαν σε 23-21, ωστόσο η Λέουβεν πήγε σε σετ-μπολ και πήρε ξεκούραστα το σετ ύστερα από λάθος του Ιερεζουέλο.

Με μπλοκ πάνω στον Φράγκο η Λέουβεν πήρε γρήγορα προβάδισμα τριών πόντων (4-1), ωστόσο με μπλοκ του Στερν ο Φοίνικας μείωσε στον πόντο (6-5). Οι Βέλγοι πήγαν πάλι στο +3 (9-6), αλλά με νέο μπλοκ του Στερν και κόντρα επίθεση του Ιερεζουέλο οι συριανοί μείωσαν και πάλι στον πόντο (9-8).

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στα μέσα του σετ, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν και πάλι στο +3 (16-13), αλλά τον Στερν να μειώνει στον πόντο, αυτή τη φορά με άσσο (16-15). Οι Βέλγοι πήραν τάιμ-άουτ, αλλά τα καλά σερβίς του Σλοβένου ακραίου συνεχίστηκαν, με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να περάσει μπροστά (16-17) με κόντρα επίθεση του Κόστα και παράβαση των γηπεδούχων.

Με άσσο η Λέουβεν ανέκτησε το προβάδισμα (18-17), ωστόσο το “πειρατικό” ισοφάρισε με μπλοκ και πήρε και πάλι το προβάδισμα (19-20) με κόντρα επίθεση του Μιχάλοβιτς, ενώ με μπλοκ του Σλοβάκου διαγώνιου ο Φοίνικας προηγήθηκε 21-23. Οι Βέλγοι πήραν το side-out και μετά από φάση διαρκείας ισοφάρισαν (23-23), αλλά με άστοχο σερβίς οι συριανοί βρέθηκαν σε σετ-μπολ ισοφάρισης (23-24).

Το σετ οδηγήθηκε στην παράταση, όπου έγινε “μάχη” σε κάθε πόντο, με τους γηπεδούχους να έχουν τρία σετ-μπολ και τελικά να φτάνουν στην κατάκτηση του σετ μετά από άμυνα του Στερν που κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Με την ψυχολογία υπέρ τους οι Βέλγοι, μπήκαν δυνατά στο 3ο σετ και πήραν και πάλι γρήγορα το σημαντικό προβάδισμα (6-2), αναγκάζοντας τον Μπετρίνι να πάρει νωρίς τάιμ-άουτ, όπως και στα προηγούμενα σετ. Με μπλοκ του Κόστα ο Φοίνικας μείωσε στον πόντο (7-6), ενώ με νέο μπλοκ του Φράγκου ισοφάρισε (8-8).

Οι συνεχείς διακοπές σε αυτό το σετ, προκειμένου να διορθωθούν κάποια προβλήματα στον αγωνιστικό χώρο, είχε σαν αποτέλεσμα οι ομάδες να χάσουν το ρυθμό τους, ιδίως όμως ο Φοίνικας. Η υποδοχή συνέχισε να προβληματίζει, με αποτέλεσμα οι Βέλγοι να πάνε στο +4 (15-11) ύστερα από μπλοκ και άστοχη επίθεση του Στερν.

Με άσσο των γηπεδούχων και κόντρα επίθεση στη συνέχεια η διαφορά ξέφυγε (20-14) με το σετ και κατ’ επέκταση το παιχνίδι να έχει κριθεί και τους Βέλγους να φτάνουν εύκολα στο 3-0.

Τα σετ: 25-21, 28-26, 25-19 σε 82′.