Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-3 σετ την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ στα πλαίσια του πρώτου αγώνα της φάσης των «32» του Challenge Cup. Την ερχόμενη Τετάρτη (8/12) ο επαναληπτικός στο κλειστό του Αγίου Θωμά!

Οι «πράσινοι», μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη, αντέδρασαν και έφυγαν μ’ ένα σπουδαίο διπλό από το Ισραήλ. Πλέον στον επαναληπτικό, οι «πράσινοι» ψάχνουν νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προκριθούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Με εντυπωσιακό μόνο μπλοκ του Ρανγκέλ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 2-3 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Το «τριφύλλι» συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ (5-7), με μικρές αλλά σταθερές διαφορές. Δύο συνεχόμενες άστοχες επίθεσης των γηπεδούχων ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στους τρεις (7-10). Το μπλοκ του Βαν Ντε Ντρις διεύρυνε το «πράσινο» προβάδισμα στους τέσσερις πόντους (8-12). Το σερί του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε μέχρι το 8-18, με τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να κάνουν ένα τεράστιο βήμα για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Τελικά, οι «πράσινοι» έκαναν το 0-1 στα σετ με 13-25.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του πρώτου σετ (5-5), χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει από νωρίς. Οι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «πρασίνων» και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με δύο πόντους (9-7). Μετά από άστοχη επίθεση του Ρανγκέλ, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με τρεις (13-10). Η διαφορά ανέβηκε στους πέντε για την Μακάμπι (18-13), με τους «πράσινους» να είναι αγνώριστοι στο δεύτερο σετ. Μετά από λάθος των γηπεδούχων, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους πέντε (20-15) ενώ ο άσσος του Μπάση (20-16) ανάγκασε τον προπονητή της Μακάμπι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Μπάσης συνέχισε να χαλάει την υποδοχή των γηπεδούχων, με την διαφορά να πέφτει στους δύο (20-18). Τελικά, η Μακάμπι κατέκτησε εύκολα το δεύτερο σετ (25-19) και ισοφάρισε σε 1-1.

Οι Ισραηλινοί μπήκαν αρκετά δυνατά στο σετ και προηγήθηκαν με 4-0. Ο Αλέξανδρος Ράπτης με δυνατό χτύπημα από το τέσσερα διαμόρφωσε το 4-3, ψαλιδίζοντας την διαφορά στον πόντο. Ο Σάσο Στάλεκαρ, με πρώτο χρόνο, ισοφάρισε σε 7-7 για το «τριφύλλι». Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά (11-11), με τον Αλέξανδρο Ράπτη μετά από δύσκολο χτύπημα να δίνει προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό (12-14). Ο Έλληνας ακραίος συνέχισε να ηγείται στην «πράσινη» επίθεση και με νέο δυνατό χτύπημα ανέβασε την διαφορά στους τρεις (15-18). Μετά από άστοχη επίθεση των γηπεδούχων, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους τέσσερις (17-21). Ο Παναθηναϊκός κατάκτησε εύκολα το δεύτερο σετ (18-25) και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά (5-5). Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με δύο πόντους για πρώτη φορά στο σετ (10-8), με την διαφορά να ανεβαίνει στους τρεις (14-11) μετά από μπλοκ που δέχτηκε ο Αλέξανδρος Ράπτης. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι κακοί στο τέταρτο σετ, με την διαφορά να ξεφεύγει για την Μακάμπι (18-12). Ο Στάλεκαρ νίκησε την μάχη πάνω στο φιλέ και διαμόρφωσε το 21-15, με τους Ισραηλινούς να έχουν τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του σετ. Η εικόνα δεν άλλαξε στην συνέχεια, με την Μακάμπι να κάνει εύκολα το 2-2 και να οδηγεί την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Με επίθεση του Βαν Ντε Ντρις, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 1-2 στο ξεκίνημα του σετ. Μετά από άστοχη επίθεση των γηπεδούχων, οι «πράσινοι» έφτασαν στο +2 (3-5) ενώ το χτύπημα του Ράπτη από το έξι διατήρησε την διαφορά στους δύο (4-6). Η επίθεση του Βαν Ντε Ντρις στην ευθεία, μετά από εκπληκτική πάσα του Γιάκομπσεν, έδωσε το ελάχιστο προβάδισμα στους «πράσινους» (7-8). Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους τρεις (7-10) μετά από επίθεση του Αλέξανδρου Ράπτη. Το «τριφύλλι» έφτασε σε σετ μπολ (11-14) με πέντε ευκαιρίες και τελικά κατέκτησε το σετ (11-15) και την νίκη, φεύγοντας με… μισή πρόκριση από το Ισραήλ.