Λαμπερές εμφανίσεις πραγματοποιήσαν η Ιόλη Μυτιληναίου και το άλογό της L’artiste de Toxandra στην κορυφαία διεθνή διοργάνωση υπερπήδησης εμποδίων CSI4* στη Στοκχόλμη της Σουηδίας.

Η Ελληνίδα αμαζόνα πήρε μέρος χθες το απόγευμα στο αγώνισμα Grand Prix ύψους 1.55μ. στο κλειστό ιπποδρόμιο “Friends Arena” μπροστά σε 12.200 θεατές καταλαμβάνοντας την 5η θέση. Είχε άπταιστη διαδρομή στον κανονικό γύρο και 4 βαθμούς ποινής στο μπαράζ με χρόνο 43,65, που πήραν μέρος 6 αθλητές σε σύνολο 18. Νικητής αναδείχθηκε ο Σουηδός Henrick von Eckermann με την Glamour Girl με διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 39,60.

Ακόμη, η Ιόλη με το άλογό της στον ίδιο αγώνα είχε πάρει μέρος σε αγώνισμα ύψους 1.50μ. καταλαμβάνοντας την 4η θέση με διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 48,79.

Η Ελληνίδα αμαζόνα βρισκόταν στην 197η θέση της παγκόσμιας κατάταξης Longines Rankings του Οκτωβρίου 2021 και με τις τελευταίες της επιτυχίες αναμένεται να ανέβει ακόμα πιο ψηλά.