Του Βασίλη Βλαχόπουλου

Ο Ηρακλής επέστρεψε στο Ιβανώφειο για να παίξει ευρωπαϊκό παιχνίδι έπειτα από 16 ολόκληρα χρόνια αλλά του άφησε πικρή γεύση καθώς γνώρισε μια ήττα που μάλλον δεν άξιζε. Η ελληνική ομάδα βρέθηκε έως και στο +15 παρουσιάζοντας σημαντική βελτίωση στην απόδοσή της, αλλά δεν είχε την ψυχραιμία για να διαχειριστεί το ισχυρό πλεονέκτημα που είχε αποκτήσει και τελικώς δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη νίκη της στον όμιλο.

Ο Ηρακλής είχε τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα και κατ’ επέκταση του σκορ από τα πρώτα δευτερόλεπτα καθώς δεν άφησε μια φύσει επιθετική ομάδα να ξεδιπλώσει το ταλέντο της, αναγκάζοντάς την μάλιστα να σουτάρει με πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας. Η άμυνα ήταν η βάση της ελληνικής ομάδας για το +8 (16-8, 8’) παίρνοντας πόντους από τα εύστοχα σουτ του Λιντς από μέση απόσταση, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-12 στη διάρκεια του οποίου η τουρκική ομάδα είχε 4/17 σουτ και πέντε λάθη.

Θεωρητικά, ο Ηρακλής θα έπρεπε να είχε εξασφαλίσει μεγαλύτερη διαφορά μέσα από την άμυνά του αλλά και το δικό του ποσοστό ευστοχίας (20%) στο μακρινό σουτ λειτούργησε προς την αντίθεση κατεύθυνση. Ο δεύτερος παράγοντας ήταν η απώλεια του αμυντικού ριμπάουντ καθώς μέσα από τα 11 επιθετικά που μάζεψε η Μπαχτσέσεχιρ είχε τη δυνατότητα δεύτερων επιθέσεων. Κι έτσι αντέδρασε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους (31-22, 18’) καθώς με τον πολύπειρο Ογκούς Σαβάζ (10π.) και κρατήθηκε στο παιχνίδι.

H επιστροφή της Μπαχτσέσεχιρ (36-36, 23’) δεν έφερε πανικό στον Ηρακλή, ίσα-ίσα που τον οδήγησε και στο καλύτερο διάστημά του στο παιχνίδι.

Γιατί έπαιξε εξαιρετική άμυνα στα επόμενα πέντε αγωνιστικά λεπτά, οδήγησε τους Τούρκους σε 11 συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις και με 15-0 σερί προηγήθηκε με 51-36 (27:30) με παίκτη κλειδί τον Γούλριτζ. Όπως όμως συνέβη και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και τώρα η ελληνική ομάδα δεν κράτησε τη διαφορά.

Τα διαδοχικά τρίποντα του Τζαμάρ Σμιθ έστρωσαν δρόμο επιστροφής στους φιλοξενούμενους καθώς έτρεψαν επιμέρους σκορ 4-18 (55-54, 34’). Η εμπειρία του Τόνι Ντάγκλας έδωσε προσωρινή ανάσα στον Ηρακλή, αλλά οι εκτελέσεις από μακρινή απόσταση των Σμιθ, Οζμιζράκ έφεραν την ανατροπή (60-61, 37’). Οι δύο ομάδες πέταξαν στα σκουπίδια διαδοχικές επιθέσεις για να φτάσουμε στα τελευταία 19’’ με την τουρκική ομάδα να έχει μια τελευταία ευκαιρία. Ένα αυστηρό φάουλ σε αμυντική προσπάθεια του Ντάνιελς πάνω στον Οζμιζράκ έδωσε τη δυνατότητα στον βραχύσωμο γκαρντ να εκτελέσει δύο ελεύθερες βολές 0.7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Αυτός ευστόχησε στη μία κι έτσι η Μπαχτσέσεχιρ πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Βελίκοφ – Μέιρσον – Γιανκόφσκι.

Δεκάλεπτα: 16-12, 35-29, 51-43, 63-64.

Ηρακλής (Μπούτσκος): Γούλριτζ 12, Αγραβάνης 8, Ντάνιελς 8 (1), Ντάγκλας 14 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λιντς 8 (4/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Φίλιος, Τέιλορ 3 (1), Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 8 (1), Τέρνερ, Παπαδάκης (0/3 τρίποντα).

Μπαχτσεσεχίρ Κολέζι (Ερνάκ): Τζόουνς 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Οζμιζράκ 9 (1/5 τρίποντα), Μπαϊγκιούλ 6 (1/7 σουτ, 3/4 βολές), Σμιθ 20 (4/8 τρίποντα), Σαβάς 16 (6/12 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Χολ 3 (1/7 σουτ), Οζντεμίρ, Γιλμάζ Αχ., Καντάν 2, Γιλμάζ Ε 1.

Ομαδικά στατιστικά – Ηρακλής: 17/39 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 17/23 βολές, 35 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 5 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μπαχτσεσεχίρ Κολέζι: 13/37 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 14/18 βολές, 47 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 15 επιθετικά), 14 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta