Του Γιώργου Κούβαρη

Τα εύκολα-δύσκολα έκανε στο τέλος το Περιστέρι απέναντι στους Μπάκεν Μπερς στο κλειστό της οδού Τζον Κένεντι.

Αν και οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, αν και βρέθηκαν στο +7 στα 45” πριν από τη λήξη του αγώνα (81-74), στα τελευταία δευτερόλεπτα παραλίγο να βάλουν τα χέρια τους και να βγάλουν τα μάτια τους. Με δικά τους λάθη σε άμυνα και επίθεση, οι Δανοί πραγματοποίησαν επιμέρους 9-2 σε αυτό το διάστημα (ένα γκολ-φάουλ και δύο τρίποντα) φέρνοντας το ματς στα ίσια (83-83) στα 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Ο Ίαν Μίλερ ήταν εκείνος που… πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση του Περιστερίου με αποτέλεσμα να δικαιωθεί. Με δύσκολο floater έστειλε τη μπάλα στο καλάθι των Μπάκεν Μπερς και χάρισε στην ελληνική ομάδα την πρώτη της νίκη στο φετινό Fiba Europe Cup, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα στο Μινσκ από την Τσμόκι.

Εκείνος που ξεχώρισε περισσότερο για το Περιστέρι ήταν ο Τεράν Πέτεγουεϊ με 20 πόντους και 7/10 εντός παιδιάς, ενώ τον ακολούθησαν οι ΜακΚρι (12π., 7ριμπ.) Κατσίβελης (11π.), Σαλούστρος (10π.), Μπράουν (10π., 9ριμπ.) και φυσικά ο Ίαν Μίλερ (11π.) ο οποίος πέτυχε τους τέσσερις τελευταίους πόντους της ομάδας του.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (24-12) ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν επιστρέψουν στο παιχνίδι (40-35 το ημίχρονο) πριν πάρει και πάλι το Περιστέρι τα ηνία και φέρει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο έχοντας προβάδισμα με 77-67 δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Μπελιάκοφ – Ζαμοράνο Σάντσεθ – Πουτένκο.

Δεκάλεπτα: 24-12, 40-35, 59-49, 85-83.

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Μπράουν 10 (9 ριμπάουντ), ΜακΚρι 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μίλερ 11 (0/4 τρίποντα, 5 λάθη), Μωραΐτης, Σαλούστρος 10, Χρυσικόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 11 (1), Μορέιρα 4 (2/9 δίποντα, 4 ασίστ), Πέτεγουεϊ 20 (3).

Μπάκεν Μπέαρς (Σόμερ): Ντιούφ 14 (4/5 τρίποντα), Χάρις 13 (0/4 τρίποντα), Γιούκιτς 12 (4/10 σουτ, 2/3 βολές), Ογκουνγκμπέμι – Τζάκσον 22 (5/15 σουτ, 10/10 βολές, 7 ασίστ), Ονγκάι 11 (1), Έβανς 4, Λέρκε 1, Σάλερτζ, Τέιλορ 6 (11 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 23/39 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 21/27 βολές, 37 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μπάκεν Μπέαρς: 20/44 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/18 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 λάθη, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta