Της Σταυρούλας Μουστακάτου

Ο Ιωνικός το πάλεψε για κάτι παραπάνω από δύο δεκάλεπτα, ωστόσο δεν κατάφερε να επαναλάβει την ονειρική πρεμιέρα απέναντι στη Μονς και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα μέσα στην έδρα του.

Κάποια λάθη στο ξεκίνημα, έδωσαν το πλεονέκτημα στην Αντβέρπ που στο 4λεπτο του αγώνα προηγήθηκε με 11-6. Παρόλα αυτά, η εικόνα γύρισε και με ένα τρίποντο του Αρσενόπουλου έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 24-24. Οι παίκτες του Σεγκούρα πέρασαν μπροστά (29-28) στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά στη συνέχεια δεν βρήκε τις επιθετικές λύσεις που χρειαζόταν και είδε τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +9 (33-42). Μέχρι να μειώσουν ξανά στον πόντο οι Αθηναίου, Χουγκάζ και Γόντικας.Το ημίχρονο έληξε με μία ακόμη ισοπαλία στο 45-45 με τις δύο ομάδες να ξεκινούν από το… μηδέν ερχόμενες από τα αποδυτήρια.

Ο Ιωνικός επέστρεψε και στο 6:16 της τρίτης περιόδου, πήρε προβάδισμα με 4 πόντους (55-51), το οποίο όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει ή να διευρύνει και μετατράπηκε σε ένα ακόμη +10 του αντιπάλου (58-67) μέσα σε κάτι περισσότερο από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Κάπου εκεί φάνηκε να μένει από ενέργεια με την «ψαλίδα» να ανοίγει στο +19 για τους Βέλγους (59-78)

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση φτάνοντας μέχρι και το -9 με τον Μουσταφά (73-82) στο 3:56. Δεν μπόρεσαν, όμως, να πετύχουν μία ανατροπή, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ 81-92 και ο Ιωνικός μπορεί να κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι.

Διαιτητές: Βιτκάουσκας – Φάουρ – Γέβτοβιτς.

Δεκάλεπτα: 24-24, 45-45, 59-78, 81-92.

Ιωνικός (Σεγούρα): Αθηναίου 7 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Τζέρμαν 22 (1/5 τρίποντα), Γόντικας 16 (7/10 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Κολοβέρος 5 (1), Μουσταφά 10, Αρσενόπουλος 6 (2), Άρτις 3 (1), Χουγκάζ 10 (1), Γκιουζέλης 2, Μούρτος.

Αντβέρπ (Μπεγκίν): Κόρφερ 12, Φρίντρικσον 8, Χαντς 19 (2), Κρούτβιγκ 10 (9 ριμπάουντ), Τίμπι 9 (0/4 τρίποντα), Ντε Ρίντερ Τ. 2, Ντε Ρίντερ, Ντεσπαλιέρ 2, Ντόνκορ, Μουέμα 8 (2), Ρότζιερς 17 (8 ριμπάουντ), Βαν Ντεν Έιντε 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός: 20/36 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 17/27 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 17 λάθη, 8 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – Αντβέρπ: 26/43 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 25/33 βολές, 41 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 18 επιθετικά), 17 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta