Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, μπαίνοντας στα προκριματικά από το Νο.239 της παγκόσμιας κατάταξης, χρειάστηκε να πετύχει 3 δύσκολες νίκες στα 3 σετ την προηγούμενη εβδομάδα, για να προκριθεί για 1η φορά στην καριέρα της σε κυρίως ταμπλό Grand Slam διοργάνωσης.

Στο σημερινό της ντεμπούτο σε major, έκανε ένα φανταστικό ματς και επιβλήθηκε της Anna Blinkova, Νο.84 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, με 6-3, 6-2, σε 73 μόλις λεπτά!

Αφού έσβησε διπλό break point στο 0-1, 15-40 και ισοφάρισε σε 1-1, η Γραμματικοπούλου έκανε το πρώτο break της αναμέτρησης στο 3ο game (3-2) και στο 5ο game έκανε ένα ακόμη, για να “ξεφύγει” με 5-2. Η Blinkova μείωσε σε 5-3, αλλά η Ελληνίδα παίκτρια πήρε το σετ με νέο break στο 9ο game (6-3).

Μετά από αυτό η Βαλεντίνη έκανε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα στο 2ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 3-0. Η Blinkova έκανε μια νέα απόπειρα να επιστρέψει στο ματς και μείωσε σε 3-2, αλλά η 24χρονη πρωταθλήτριά μας της έκοψε αμέσως τη φόρα και πήρε 8 πόντους στη σειρά, για να φτάσει στο 5-2.

Στο επόμενο game πίεσε έντονα το σερβίς της 22χρονης Ρωσίδας, που κατάφερε να σβήσει 3 match points, η Βαλεντίνη όμως είχε και 4η ευκαιρία που αξιοποίησε μετά το αβίαστα λάθος της Blinkova στην baseline.

Μόλις 73 λεπτά μετά από το 1ο σερβίς, η Γραμματικοπούλου πανηγύρισε μια πολύ μεγαλη πρόκριση για τον 2ο γύρο του US Open, όπου θα αντιμετωπίσει είτε την Elise Mertens, No.16 στην παγκόσμια κατάταξη, είτε την Rebecca Peterson, Νο.54.

Αυτή ήταν η 4η Top 100 νίκη για τη Γραμματικοπούλου, που είχε κερδίσει την Cagla Buyukakcay (Νο.64 στον κόσμο τότε) στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας το 2016, την Pauline Parmentier (No.100) στην ίδια πόλη το 2017 και την Carina Witthoeft (Νο.95) στο Linz της Αυστρίας το 2018.

Πηγή: Tennis News