Η Εθνική μας ομάδα νίκησε 27-22 την Ουκρανία και πήρε την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων Β΄Κατηγορίας, αφήνοντας 6η την αντίπαλο της.

Οξύμωρο και παράδοξο ότι η Ελλάδα με 3 νίκες σε 4 ματς, περιορίσθηκε στην 5η θέση…

Απέναντι στην Ουκρανία, η Εθνική μας ήταν καλύτερη και επικράτησε δίκαια, ειδικά όταν εδραίωσε την υπεροχή της στην επανάληψη.

Μάλιστα, οι διεθνείς μας δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Ουκρανούς καθώς σε κανένα σημείο του δεύτερου ημιχρόνου, δεν έπεσε η διαφορά κάτω από τα 3 γκολ.

Ο Παπάζογλου αναδείχθηκε καλύτερος παίκτης της Ελλάδας σε αυτό το ματς, από τους διοργανωτές.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ο Κοτσιώνης, που ήταν και ο πρώτος σε τέρματα παίκτης της στο τουρνουά σκοράροντας 21 φορές σε 4 αναμετρήσεις.

Διαιτητές: Ορτέγκα – Φαμπιάν (Ισπανία).

Πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 4-5, 7-6, 8-9, 11-11 (ημ.) 11-13, 14-17, 14-20, 17-21, 18-25, 22-27.

Ουκρανία: Σχερμπίνα 4, Κασάι 4, Σλαμποσπίσκι 4, Σιρούκ 3, Κορζούκ 2, Μαιμπόροντα 2, Τσουντίνοφ, Πιμαρτσούκ, Πισαρέφσκι, Πεντκάιν, Βισνέφσκι, Μπάντκο, Ταράν, Τομασέφσκι, Κουσντρούκ, Πρότσιουκ 3.

Ελλάδα: Ασλής, Κοτσιώνης 6, Παπάζογλου 5, Αλεξανδρίδης, Γερουλάνος, Αναστασίου 1, Βασιλείου, Σίνα 5, Τζωρτζίνης 4, Στεφανίτσης 2, Αναγνωστόπουλος, Μπαμπατζανίδης, Γιορανίδης, Κυριακίδης, Παγιάτης 4, Παπαγιάννης.

Πηγή: Greek Handball