Οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη ηττήθηκαν με 2-1 (19-21, 21-17, 15-10) από τις Βορόνινα, Μποτσάροβα και με συνολικό σκορ 2-0 νίκες η Ρωσία πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Continental Cup.

Οι παγκόσμιες πρωταθλήτριες Κ19 το 2018 (αλλά και πρωταθλήτριες Ευρώπης) έκαναν την ανατροπή στο ματς καθώς Βίκυ και Πένυ πήραν το πρώτο σετ, έκαναν μια απίθανη ανατροπή στο δεύτερο (η οποία δεν έφτασε ως το τέλος) για να πάρουν τελικά τη νίκη στο τάι μπρέικ και σε συνδυασμό με τη νίκη που είχαν σημειώσει νωρίτερα οι Νταμπίζα, Ρούντιχ επί των Κλέπκου, Μπάκα να στείλουν τη Ρωσία στον αυριανό τελικό.

Το πρώτο σετ ήταν ένα θρίλερ σχεδόν από την αρχή ως το φινάλε… Το 2-1 έγινε 2-4 με κακές υποδοχές της Αρβανίτη και παρόλο που προσπεράσαμε με 7-6 βρεθήκαμε πίσω ξανά με 8-10 με το πρώτο μπλοκ της Μποτσάροβα στην Καραγκούνη για να διατηρηθεί το -2 μέχρι το 12-14. Με άσο της Αρβανίτη το ματς επανήλθε στην ισορροπία (14-14) και να ακολουθήσει μία τρομερή μάχη με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ (15-14 μπλοκ Καραγκούνη, 16-17 Μποτσάροβα, 18-17 επίθεση Αρβανίτη). Στο 18-18 η Αρβανίτη έβγαλε την άμυνα και τελείωσε την επίθεση για να ακολουθήσει ο άσος της Πένυς (20-18), με τις Ρωσίδες να μειώνουν αλλά στην επόμενη φάση η Βορονίνα έστειλε άουτ την κόντρα και η Ελλάδα πήρε το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε πολύ άσχημα για το ελληνικό δίδυμο που έχασε πολύ γρήγορα την επαφή με το σκορ (1-3, 2-7) και η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 5-12 και διατηρήθηκε μέχρι το 6-13. Εκεί ήρθε η πρώτη αντίδραση για να μειώσουμε σε 9-13, ενώ το 9-14 έγινε 12-14 για να ισοφαρίσουμε τελικά 15-15. Κι ενώ το σετ είχε έρθει στα μέτρα μας, μπλοκ της Μποτσαρόβα (16-18) και άσος της Βορόνινα (16-19) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Ρωσίδων για το 1-1.

Στο τάι μπρέικ οι Ρωσίδες πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ (0-2, 1-3, 2-4), για να ισοφαρίσουμε 4-4 μετά την κακή υποδοχή της Βορόνινα, αλλά αμέσως μετά η Μποτσάροβα με επίθεση και μπλοκ έκανε το 4-6. Η Καραγκούνη μείωσε με μία πολύ δύσκολη επίθεση και με μπλοκ στην Μποτσάροβα ισοφάρισε ξανά σε 7-7. Όμως στο 8-8 η Πένυ έχασε το σερβίς, στην επόμενη φάση δεν βγήκε η άμυνα στο απλό πέρασμα της Βορονίνα και η διαφορά πήγε πάλι στους 2 (8-10). Μετά το τάιμ άουτ είχαμε ένα ακόμη μπλοκ της Μποτσαρόβα για το +3 (8-11). Η Βορονίνα έχασε το σερβίς (9-11) η Βίκυ όμως έχασε την κόντρα που θα μας έφερνε στον πόντο και με νέο μπλοκ της Μποτσαρόβα το σκορ πήγε στο 9-13… Η απίθανη Ρωσίδα με ένα ακόμη μπλοκ έφερε το πρώτο ματς μπολ (9-14) και η ίδια με επίθεση τελείωσε το ματς.