Δελτίο τύπου για την εντός έδρας ήττα από τον Ψυχικό με 99-78, σε εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική της Α2 Ανδρών, εξέδωσε ο Φίλιππος Βέροιας.

Το κείμενο:

“Την ήττα με 99-78 γνώρισε στο Μαρούσι ο Φίλιππος. Η ομάδα της Βέροιας κατάφερε και αντιστάθηκε στο πρώτο ημίχρονο (47-46) αλλά στην επανάληψη δεν μπόρεσε να κρατήσει τις δυνάμεις της και λύγισε από το γηπεδούχους που βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα, ευστοχώντας σε 16 από τα 37 τρίποντα παίρνοντας την νίκη με 99-78, στο εξ αναβολής ματς για την 4η αγωνιστική της Α2.

Το Μαρούσι μάζεψε 14 ριμπάουντ παραπάνω (36-22), μοίρασε 28 ασίστ, έκανε μόνο 9 λάθη, σε αντίθεση με την ομάδα του Φιλίππου που είχε 17 λάθη. Ο Δάνης Ελευθεριάδης (20 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Φίλιππου ενώ από την μεριά των γηπεδούχων πρώτος σκορερ ήταν ο Γκαγκαλούδης με 29 πόντους

Διαιτητές: Τσιμπούρης – Χριστινάκης – Μαρινάκης.

Δεκάλεπτα: 26-19, 47-46, 77-64, 99-78.

ΓΣ Αμαρουσίου (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 8, Στασινός 17 (3), Παπαγιάννης 4, Σουρλής 3 (1), Προίσκος 11 (3), Κανέλλης 3 (1), Χατζηδάκης 13, Παπαγεωργόπουλος 4, Αρνόκουρος 5 (1), Δούκας, Κούλιος 2, Γκαγκαλούδης 29 (7).

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης 1, Ντόβας 12 (2), Ελευθεριάδης 20, Νικάι, Κοθράς 12 (2), Παραπούρας 9 (3), Σουτζόπουλος 14, Πιλκούδης 4, Καραγεωργίου 6″.