«Μπαλάφιασε» την ΑΕ Καρίτσας ο Δίας (Δίου), με κυριότερο πρωταγωνιστή τον νεαρό τερματοφύλακα, Διονύση Μπαλάφα, υποχρεώνοντας τους «κιτρινόμαυρους» σε λευκή ισοπαλία (0-0), για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 3ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας.

Με την ισοπαλία αυτή -δεύτερη συνεχόμενη, μετά το 0-0 με τον Ερμή Αμυνταίου, εκτός έδρας-, η ομάδα του Παναγιώτη Παρασίδη, έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα, η ομάδα του Απόστολου Στύλου, μετά το ρεπό της προηγούμενης αγωνιστικής, υποχώρησε, τρόπον τινά, έναντι της Αναγέννησης Καρδίτσας, που, επίσης, διεκδικεί το πρωτάθλημα και την άνοδο στην επόμενη κατηγορία, εξακολουθώντας, όμως, να έχει το πάνω χέρι, από τη στιγμή που την αντιμετωπίζει εντός έδρας το προσεχές διάστημα.

Η φάση που σημάδεψε τον αγώνα ήταν η κεφαλιά του Ζαφειρίδη, της ΑΕ Καρίτσας, που είχε περάσει ως αλλαγή και η εντυπωσιακή απόκρουση του, Καριτσιώτη παρακαλώ, τερματοφύλακα του Δία, Διονύση Μπαλάφα, δανεικού από τον Πιερικό μέχρι το τέλος της αγωνιστικής σεζόν (σ.σ. Δείτε ξεχωριστό θέμα με την «απόκρουση της χρονιάς Νο1), λίγα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, φάση που έμελλε ν’ αποβεί καθοριστική για την εξέλιξη του παιχνιδιού, όντας η μοναδική τελική στην εστία των φιλοξενούμενων.

Η Καρίτσα, από την αρχή του αγώνα, είχε την πρωτοβουλία, την κατοχή και την υπεροχή στο χώρο της μεσαίας γραμμής, χωρίς, όμως, να καταφέρει, σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να φανεί απειλητική, με αξιώσεις, μπροστά από την εστία του Μπαλάφα (με εξαιρέσεις τη φάση εναλλαγής Κυρτέγου-Αλεξίου και το σουτ του Λαγδάρη στο πρώτο ημίχρονο και την κεφαλιά του Κυπαρίσση, στο δεύτερο ημίχρονο). Οι γηπεδούχοι, διατήρησαν το μηδέν στην άμυνα, για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, με υποδειγματική αμυντική λειτουργία και προσπάθησαν σποραδικά στις αντεπιθέσεις να βρουν το γκολ που θα τους έδινε τη δυνατότητα να «κλέψουν» το παιχνίδι και να ολοκληρώσουν την έκπληξη.

Το τελικό 0-0, ο πέμπτος βαθμός του Δία Δίου -στην ίδια θέση με Ερμή Αμυνταίου και ΠΟ Ελασσόνας- και η περαιτέρω δυνατότητα απόκτησης βαθμών, στον εξ αναβολής αγώνα με την Κοζάνη, την επερχόμενη Τετάρτη, παρέχει επιπρόσθετη ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές και στους ανθρώπους του Δία, για την κατάκτηση του στόχου της παραμονής.

Από την άλλη πλευρά, αυτό που προβληματίζει την ΑΕ Καρίτσας, δεν είναι μόνο η αδυναμία δημιουργίας φάσεων και επίτευξης γκολ, αλλά η συνολική εμφάνιση και η παρουσία των περισσότερων ποδοσφαιριστών της ομάδας, που διαθέτει, για τα δεδομένα της κατηγορίας, ποιοτικό ρόστερ, αποτελούμενο από ένα κράμα έμπειρων και νεαρών ποδοσφαιριστών, με παραστάσεις από την κατηγορία αλλά και από μεγαλύτερες.

Highlights: τα… άσπρα άλογα (σ.σ. δεν τα γράφουμε τυχαία, μη νομίζετε!) και τα μαύρα (σ.σ. new entry…), που «παρακολούθησαν» τον αγώνα και παρέμειναν εκτός των τειχών, την ίδια στιγμή που, μαθαίνουμε, ότι τείνουν να γίνουν τάση στην κωμόπολη του Δίου!,
η επίμαχη φάση του Λιόλιου, με τους φιλοξενούμενους να επιζητούν στιγμιαία πέναλτι, που καταγράφεται και σε stop καρέ,
η box to box αντιπαράθεση Λαζαρίδη (Δίας Δίου) και Ηλιόπουλου (ΑΕ Καρίτσας), που είχαν περάσει ως αλλαγή, στο δεύτερο ημίχρονο (σ.σ. old school football story, guys…) με την επική κατάληξη προς τον διαιτητή «τα έκανες πουτ@@@ και λες ήρεμα, ρε γίγαντα;» και ηπιότερη γαρ, Δημηνά (Δίας Δίου)-Κωτσιόπουλου (ΑΕ Καρίτσας) στο πρώτο ημίχρονο,
η παρουσία φιλάθλων στους… πρόποδες του Ολύμπου και των δύο ομάδων, που δεν εκδηλώθηκαν ανοιχτά είναι η αλήθεια, για τα δεδομένα ενός κλασικού ντέρμπι, που έχει πάντα τη συμβολική και ουσιαστική του αξία, ανεξάρτητα από την κατηγορία, τους στόχους και την εμφάνιση των δύο ομάδων, η αποβολή του επιθετικού, Ανέστη Παναγιωτιδη, του Δία Δίου, με δεύτερη κίτρινη κάρτα,

Man of the match: ο Καριτσιώτης τερματοφύλακας του Δία Δίου, Διονύσης Μπαλάφας, εκτός από την «απόκρουση της χρονιάς», πραγματοποίησε συνολικά εμφάνιση «case study», με περισσή σταθερότητα και ψυχραιμία, εντός κι εκτός περιοχής, κερδίζοντας «με το σπαθί του» τον τίτλο του πολυτιμότερου, την ίδια στιγμή που οι περισσότεροι συμπαίκτες του κατέθεσαν ψυχή και υπερέβαλαν εαυτούς, απέναντι σ’ έναν, θεωρητικά πάντα, ανώτερο αντίπαλο, με τρεις εξ αυτών, πάντως, από την αμυντική γραμμή (Λιόλιος, Δερμίσης, Αδαμόπουλος), να δικαιούνται ειδικής αναφοράς και υποσημείωσης

Yellow card: Όποιος/α, δε διάβασε την επική συνέντευξη -την “πιο προκλητική της ποδοσφαιρικής ζωής” τους-, των Γιάννη Δερμίση (Δίας Δίου) & Ζαχαρία Δημητρουλόπουλου (ΑΕ Καρίτσας), πιο επίκαιρη από ποτέ μετά το τέλος του αγώνα, μπορεί να θέσει τον εαυτό του στη διάθεση του διαιτητή για… «κίτρινη κάρτα»! Πώς αλλιώς θα μπει στο κλίμα του old school derby της Πιερίας αλλά και της κατηγορίας;