Με παρουσία σε δυο μεγάλους τελικούς και σε τέσσερις τελικούς Β’ θα πάνε τα γαλανόλευκα κουπιά στην 3η και τελευταία μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ανδρών-Γυναικών στο Βαρέζε της Ιταλίας.

Μετά τις Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου που από τα προκριματικά της Παρασκευής κιόλας εξασφάλισαν την πρόκρισή στον τελικό της δικώπου άνευ των γυναικών και ο Στέφανος Ντούσκος πήρε σήμερα την 3η θέση στον ημιτελικό του σκιφ ανδρών και θα διεκδικήσει αύριο Κυριακή μια θέση στο βάθρο των νικητών.

Ο πρωταθλητής από τον ΝΟΙ έχοντας την ψυχολογία στα ύψη μετά την σπουδαία πρόκρισή του στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο στον ίδιο στίβο την περασμένη Πέμπτη έκανε ότι ακριβώς χρειαζόταν για να πάρει το τρίτο εισιτήριο από την ημιτελική σειρά με χρόνο 6:50.02. Μαζί του την πρόκριση στον τελικό από την ίδια σειρά πήραν ο Νορβηγός Μπορχ (6:48.96) και ο Κροάτης Μαρτιν (6:49.85).

Από τον 1ο ημιτελικό προκρίθηκαν οι Ζίντλερ από τη Γερμανία (6:43.03), Νίλσεν από τη Δανία (6:46.94) και Ζούμτσουκ από την Πολωνία (6:54.93).

Για μια θέση έχασε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του σκιφ γυναικών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικων η Αννέτα Κυριδου. Τερμάτισε στην 4η θέση στον ημιτελικό με 7:50.34 και θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό ενώ δε θα μπορεί να υπερασπιστεί το χάλκινο μετάλλιο που κέρδισε πέρυσι στην αντίστοιχη διοργάνωση. Τα τρία εισιτήρια κατέκτησαν η Ρωσιδα Πραχατσαν (7:28.15), η Βρετανίδα Θορνλεϊ (7:31.19) και η Ολλανδέζα Σουβερ (7:32.74).

Στον μικρό τελικό του διπλου σκιφ ελ βαρών θα πάρουν μέρος αύριο οι Ευαγγελία Αναστασιάδου και Ζωή Φίτσιου μετά την 5η θέση που κατέλαβαν στον ημιτελικό του Ευρωπαικου με χρόνο 7:17.89 Τα τρία εισιτήρια για τον τελικό πήραν οι: Μ Βρετανία (7:09.70), Ολλανδία (7:10.68) και Ρουμανία (7:11.77).

Στον τελικό Β της δίκωπου άνευ των ανδρών θα πάρουν μέρος και οι Γιαννης Καλανδαριδης-Ζησης Μπουκουβάλας. Το ελληνικό πλήρωμα πήρε την 6η θέση στον σημερινό ημιτελικό τερματίζοντας σε 6:58.14 Τα τρία εισιτήρια για τον τελικό πήραν οι Κροατία (6:35.67), Ρουμανία (6:38.97) και Γαλλία (6:42.17).

Την 6η θέση κατέλαβαν στον ημιτελικό του διπλου σκιφ ελ βαρών των ανδρών οι Σταύρος Σουλαρικας και Αντωνης Παπακωνσταντίνου με χρόνο 6:40.91 και θα διεκδικήσουν μια θέση από 7-12 τη Κυριακή στο Βαρέζε. Τα τρία εισιτήρια για τον τελικό πήραν οι Ιρλανδία (6:22.74), Ιταλία (6:25.53) και η Τσεχία (6:27.14).

Αναλυτικά οι ώρες (Ελλάδας) που θα αγωνιστούν αύριο Κυριακή τα ελληνικά πληρώματα:

• 10:05: Δίκωπος άνευ (Α) Καλανδαρίδης-Μπουκουβάλας ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
  • 10:40: Διπλό σκιφ ελ βαρών (Γ) Αναστασιάδου-Φίτσιου ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
  • 10:45: Διπλό σκιφ ελ βαρών (Α) Παπακωνσταντίνου-Σουλαρίκας ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
  • 10:55: ΣΚΙΦ (Γ): Αννέτα Κυρίδου ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
  • 13:21: ΔΙΚΩΠΟΣ ΑΝΕΥ (Γ): Μ.Κυρίδου-Χ.Μπούρμπου ΤΕΛΙΚΟΣ
  • 16:04: ΣΚΙΦ (Α): Στέφανος Ντούσκος ΤΕΛΙΚΟΣ

Υπενθυμίζεται ότι από τις 13:00 θα υπάρξει απευθείας τηλεοπτική κάλυψη των Μεγάλων τελικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από την ψηφιακή πλατφόρμα της ΕΡΤ της ERTSports 3 μέχρι το τέλος των αγώνων στις 16:45