Δελτίο τύπου για την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό με 50-78, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών, εξέδωσε ο Φίλιππος Βέροιας.

Το κείμενο:

“Με σκορ 78-50 ηττήθηκε ο Φίλιππος Βέροιας από τον σαφώς ανώτερο Ολυμπιακό. Η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να δυσκολέψει την ομάδα του Πειραιά. Στο 8′ η Βέροια προηγήθηκε με 13-12 αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 10’με 16-18.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και με τους Κολοβέρο (19 πόντοι) και Νικολαΐδη (16 πόντοι) ανέβασαν την διαφορά σε δηψήφιο νούμερο στο 15′ (23-33) και να την διευρύνει σταθερά στη συνέχεια.

Στο 24′ η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ξέφυγε με 29-50 χάρις σε ένα σερί 0-13 και όλα έγιναν τυπικά διαδικασία από εκεί και πέρα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Φιλίππου ο Σωτήρης Ντόβας με 14 πόντους και 2 τρίποντα και από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Κολοβέρος με 19 πόντους και 3 τρίποντα.

Διαιτητές: Ξενικάκης – Ζαχαρής – Ξέρας (Παπαδόπουλος Θ.).

Δεκάλεπτα: 16-18, 29-40, 36-60, 50-78.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου 2, Νικάι 3 (1), Τσεσμετζίδης, Ντόβας 14 (2), Ελευθεριάδης 5, Χρυσανθάκης, Πολυμένης, Κοθράς 5 (1), Παραπούρας 6 (2), Σουτζόπουλος 11, Καντάρκος 2, Πιλκούδης 2.

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 4 (1), Κουρτίδης 5 (1), Μωραΐτης 4, Νικολαΐδης 16 (2), Κολοβέρος 19 (3), Καμπούρης 3 (1), Σκουλίδας 9 (1), Κάδρας 4, Χρηστίδης 7, Οικονομόπουλος 3 (1), Τσάμης 4″.