Του Γιάννη Σταυρουλάκη

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2022, επικρατώντας της Λετονίας στην παράταση με σκορ 94-97 μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους. Μεγάλη εμφάνιση από Κατσίβελη, Χρυσικόπουλο και Παπαδάκη που γύρισε το ματς με τα τρίποντά του!

Η Εθνική ομάδα παρατάχθηκε κόντρα στη Λετονία που είχε ήδη αποκλειστεί από την τελική φάση του Ευρωμπάσκετ με σκοπό να κλείσει θετικά τις υποχρεώσεις της στη «φούσκα» της Ρίγα, από τη στιγμή μάλιστα που είχε προηγηθεί η κακή εμφάνιση και η ήττα από τη Βοσνία.

Οι Λετονοί προηγήθηκαν με +15 (47-32) ωστόσο η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έκανε μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Παπαδάκης πέτυχε τρία τρίποντα στο ντεμπούτο του με το εθνόσημο και ο Λίνος Χρυσικόπουλος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και έστειλε το ματς στην παράταση!

Η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε το μεγάλο comeback και ολοκλήρωσε τα «παράθυρα» με ρεκόρ 4-2.  Ο Κατσίβελης ήταν πρώτος σκόρερ της Εθνικής με 19 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Σαλούστρος πρόσθεσε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Χρυσικόπουλος είχε 17 πόντους και ο Παπαδάκης μέτρησε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα!

May be an image of 2 people and text

Η Ελλάδα βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Arena Riga, πίεσε σε όλο το γήπεδο και προηγήθηκε 9-15 στο 4:48 με το τρίποντο του Σαλούστρου όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου. Οι Λετονοί έκαναν επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με τις βολές του Άιγκαρς Σκέλε (18-17, 7:55) ωστόσο η Ελλάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 23-25, σουτάροντας με 77% στο δίποντο (7/9) κόντρα στη Λετονία που κυριάρχησε στα ριμπάουντ (10-5).

Στη συνέχεια η Λετονία εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές της Εθνικής, βελτίωσε τα ποσοστά της και άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Μάλιστα ο Μάρτινς Λάκσα ευστόχησε σε τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (41-30, 14:25) ενώ ο ασταμάτητος Φρεϊμάνις (16π., 6/7 δίπ.) σκόραρε για το +15, κάνοντας το 47-32. Οι Λετονοί πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 51-42 έχοντας 18 ριμπάουντ αντί 10 της Ελλάδας και μοιράζοντας 17 ασίστ σε αυτό το διάστημα! Σε ό,τι αφορά την ελληνική ομάδα, Σαλούστρος και Μαργαρίτης είχαν από 9 πόντους έκαστος.

Η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια, μειώνοντας σε 59-52 με τον Χρυσικόπουλο στο 25:14. Κάθε φορά όμως που η Ελλάδα πλησίαζε στο σκορ, η Λετονία έβρισκε λύσεις με το μακρινό σουτ (69-59, 30’). Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου πίεσε σε όλο το γήπεδο ενώ ο Παπαδάκης με μακρινό σουτ έκανε το 72-68, δίνοντας το σύνθημα για την αντεπίθεση.

Μάλιστα ο Κατσίβελης σκόραρε για το 74-72 στα 4:32 για το τέλος κόντρα στη Λετονία που… μπλόκαρε στην άμυνα ζώνης της Ελλάδας. Ο Παπαδάκης όπλισε και… εκτέλεσε ξανά με τρίποντο, αρχικώς για το 75-75 και στη συνέχεια για το προβάδισμα της Εθνικής (77-78) στα 76’’ για το φινάλε! Το τρίποντο του Ζόρικς έκανε το 82-79 όμως ο Λίνος Χρυσικόπουλος το… μπουμπούνισε από την κορυφή στα 9.5’’, στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Εκεί ο διεθνής φόργουορντ έκανε και το κρίσιμο μπλοκ στον Φρεϊμάνις με το σκορ στο 94-95 πριν ο Σαλούστρος βάλει τις βολές για το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Ρόσο, Καστίγιο, Γκριγκιόνι.

Δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82, 94-97.

Λετονία (Στελμάχερς): Φρεϊμάνις 16 (6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Λόμαζ 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Σίλινς 6, Σκέλε 13 (3/6 δίποντα, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζόρικς 21 (3/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Άτε, Μπέρζινς 2, Λάκσα 9 (2), Μέγιερς 13 (5/9 δίποντα, 3/5 βολές), Μέγιερις 3, Ζάγκαρς 6.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Χουγκάζ 5 (1), Χρυσικόπουλος 17 (3/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Κατσίβελης 19 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαδάκης 11 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαλούστρος 17 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καράμπελας, Κουζέλογλου 5 (1), Μαργαρίτης 14 (6/7 δίποντα), Μωραΐτης 2, Μουράτος 4 (8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 3 (1).

May be an image of ‎1 person and ‎text that says '‎MVP 25 EFFICIENCY ر POINTS CHRISTOS STEALS EUROOAOKES SALOUSTROS EURUBASHET ASSISTS ΕΛΛΑΣ 35 ム Eurobank REBOUNDS‎'‎‎

Ομαδικά στατιστικά – Λετονία: 20/39 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 21/27 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 12 επιθετικά), 29 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 18/39 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 28/33 βολές, 29 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη.

Πηγή: Gazzetta