Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια είχε επικρατήσει με 37-19 της Πρίστινα στο 1ο παιχνίδι που διεξήχθη το Σάββατο στο ΟΑΚΑ και την Κυριακή στον επαναληπτικό στην ίδια έδρα κέρδισε με 41-8 και “σφράγισε” το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ έδειξε παρά την αποχή 60 ημερών από την αγωνιστική δράση ότι έχει τρομερή ποιότητα και “κατάπιε” την Πρίστινα στέλνοντας το μήνυμα προς όλους ότι φέτος θα είναι η χρονιά της και στην Ευρώπη!

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο υφυπουργός αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης.

Η ΑΕΚ θα προηγηθεί με 9-1 στο 14.50 με τους Κοσοβάρους να σκοράρουν για πρώτη φορά στο 3.30 και για δεύτερη στο παιχνίδι στο 15.35! O Χρήστος Κεδέρης στο 21.03 θα “γράψει” το 11-2 και ο Ρέινα θα “ανεβάσει” τη διαφορά στο +10 (12-2)!

Το γκολ του Κεδέρη στο 26′ θα δώσει προβάδισμα 12 γκολ στην ΑΕΚ (15-3) για 2η φορά στο παιχνίδι και ο Πάτρικ Λέμος θα ευστοχήσει και στο 4ο πέναλτι που εκτελεί για να “γράψει” το 18-4 (29.28).

Με τρία γρήγορα γκολ η ΑΕΚ θα αυξήσει τη διαφορά στο +18 (22-4) στο 4.39′ του 2ου με τον Δημήτρη Δημητρούλια να δίνει πλέον χρόνο σε παιδιά από την εφηβική ομάδα τα οποία δείχνουν πολύ καλά στοιχεία.

Στο 13.30′ του 2ου η Πρίστινα σκοράρει (27-5) για πρώτη φορά μετά από το 26.30′ του 1ου ημιχρόνου! Στα τελευταία λεπτά με το σκορ να είναι στο 37-8 αποβλήθηκε με μπλε κάρτα ο Πλάθα  και θα χάσει το επόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Εξαιρετικός στο 2ο μέρος ο 18χρονος Κωνσταντίνος Κοτσιώνης ο οποίος σταμάτησε στα 7 γκολ.

Διαιτητές: Μανέα – Ιλιέσκου.

Δίλεπτα: 2-0.
Πέναλτι: 0/0- 5/5.

Πεντάλεπτα: 1-3, 1-6, 1-9, 2-10, 3-15, 4-18 (ημ.), 4-22, 4-25, 5-28, 7-30, 8-36, 8-41.

Πρίστινα (Καμπάσι): Μπεκιράι, Ραμαντάνι, Ντουγκολί 1, Κουλέτα, Αμπάζι, Μπαϊκινόφκι 2, Γιούκα 3, Σαμπάνι 1, Κούρι, Σούλα, Αντέμι, Αγκούσι, Κιούσι, Μπεσίρι, Βισόκα 1, Μουσταφά.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπαόυερ, Αραμπατζής 3, Δομπρής 4, Λέμος 5, Νικολαΐδης 3, Ρέινα 5, Στάθης 2, Μπαμπατζανίδης, Πλάθα 1, Φλορίδο, Κοτσιώνης 8, Παπαδιονυσίου 3, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος 1, Μπουνέτα, Κεδέρης 5.

Πηγή: Gazzetta