Του Γιάννη Σταυρουλάκη

Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους από τη Βουλγαρία ενώ χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει με σκορ 78-84 και πλέον θέλει νίκη της Βοσνίας επί της Λετονίας (29/11, 22:00) για να σφραγίσει την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ 2022.

Η Βουλγαρία εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα της Εθνικής, εμφανίστηκε πιο πειθαρχημένη στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Sports Hall Hills και προηγήθηκε νωρίς – νωρίς με double score όταν ο Αλεκσάνταρ Γκεοργκίεφ έκανε το 14-7 στο 5:47. Μάλιστα ο Βέντσισλαβ Πέτκοφ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 και κάνοντας το 22-12. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-17 για τους Βούλγαρους που είχαν ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Τσάβνταρ Κοστόφ (10π.) κόντρα στην Ελλάδα που έκανε πολλά λάθη και ήταν άστοχη (4/12 δίποντα), χάνοντας αρκετά καλάθια… εξ επαφής.

Η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει με μπροστάρη τον Δημήτρη Κακλαμανάκη μειώνοντας σε 29-23 στο 13:29 όμως η Βουλγαρία έκανε επιμέρους σκορ 12-2 και προηγήθηκε με 41-25 στα 3:28 για το ημίχρονο! Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος κάλεσε εσπευσμένα timeout βλέποντας τους Βούλγαρους να ξεφεύγουν με 16 πόντους. Με την επιστροφή στο παρκέ η Ελλάδα έκανε σερί 6-0 και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον δείκτη του σκορ στο 41-31. Παρά το γεγονός ότι κυριάρχησε στα ριμπάουντ (23-16) η Εθνική ήταν υποχρεωμένη να κυνηγάει στο σκορ τη Βουλγαρία που είχε 64% στο δίποντο (9/14).

Η Ελλάδα συνέχισε να πιέζει, βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά της κι άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Η αμυντική λειτουργία της Εθνικής «έπνιξε» τους Βούλγαρους που έμειναν χωρίς πόντο για σχεδόν 10 αγωνιστικά λεπτά! Το σερί της Ελλάδας έφτασε στο 17-0, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να σκοράρει για τρεις δίνοντας το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και κάνοντας το 41-42 στο 26:02! Παρ’ όλα αυτά, η Εθνική… μπλόκαρε ξανά, δίνοντας την ευκαιρία στη Βουλγαρία να χτίσει εκ νέου διαφορά (52-42, 27:38), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 52-46. Το τρίποντο του Ιβάνοφ ανέβασε τη διαφορά στο +8 όμως η Ελλάδα έμεινε όρθια χάρη στα δυο μεγάλα τρίποντα από τα 8 μέτρα του Αθηναίου ενώ ο Κατσίβελης κάρφωσε για το 71-71 και έστειλε το ματς στην παράταση!

Η Ελλάδα είχε πλέον τη ψυχολογία και ο Γιάννης Αθηναίου πέτυχε νέο μεγάλο τρίποντο για το 78-84 στα 15 δευτερόλεπτα για το φινάλε, κλειδώνοντας τη νίκη της Εθνικής.

Διαιτητές: Τσιούλιν, Μάτεγεκ, Γιούρτσεβιτς.

Δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71 (κ.α.), 78-84.

Βουλγαρία (.Μπαρτσόβσκι): Μποστ 12 (1/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα , 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κοστόβ 15 (2), Γκεοργκίεβ 9 (4/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Ιβάνοβ 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πέτκοβ 11 (3), Μπάτσεβ 7 (1), Μαρίνοβ 5, Τσερνοκόζεβ 8 (2), Βακλίνοβ, Χατζιρούσεβ 6 (2).

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 10 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Αθηναίου 21 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Καββαδάς 14 (4/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Φλιώνης, Κακλαμανάκης 9 (8 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκίκας, Λούντζης 8 (4/6 δίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Βουλγαρία: 16/36 δίποντα, 14/40 τρίποντα, 4/14 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 18/47 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 18/25 βολές, 60 ριμπάουντ (40 αμυντικά – 20 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 19 λάθη.

Πηγή: Gazzetta