Ο Αρχέλαος Κατερίνης Savvidis Team ηττήθηκε με 29-31 από τον ΓΑΣ Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Α’ υποομίλου του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Σε έναν αγώνα ο οποίος ήταν αμφίρροπός, καθώς στη μεγαλύτερη διάρκειά του οι δύο ομάδες είχαν μόλις ένα τέρμα διαφορά, το Κιλκίς κατάφερε να πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό και να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ, με τον Αρχέλαο Savvidis Team να αποκτά προβάδισμα δύο τερμάτων (6-4) στο 10’ 13” και τριών (8-5) στο 13’ 11”. Ο ΓΑΣ Κιλκίς ισοφάρισε στα έντεκα τέρματα στο 17’ 46”, με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα δεκαεπτά τέρματα.

Στο 34’ 20” ο γηπεδούχος πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων (20-18), με το μπρα ντε φερ να συνεχίζεται μεχρι τέλους. Το Κιλκίς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 27-28 στο 53’ 18”, ενώ απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων (27-29) στο 55’ 52”, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους κι έφτασε στη νίκη με 29-31.

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης.

Δίλεπτα: 6-5.
Κόκκινη: Θυμιόπουλος (52:36 – τρία δίλεπτα)
Πέναλτι: 5/6-2/3.

Πεντάλεπτα: 1-1, 6-4, 10-8, 13-13, 15-14, 17-17 (ημ.), 20-18, 23-21, 23-22, 26-25, 27-28, 29-31.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης Savvidis Team (Χοτοκουρίδου): Ελευθεριάδης, Κοσμίδης, Aćimović 7, Καρυπίδης, Ραντζέλοβιτς 8, Μαυρόπουλος 1, Παπανάκος, Σκούφας, Μαστορογιάννης 4, Σαϊδές 2, Παπαδόπουλος, Μάνης, Ξεφτέρης, Θυμιόπουλος 1, Χαραλαμπίδης, Καϊμακάμης 3.

ΓΑΣ Κιλκίς (Δενδράκης): Μαυρόπουλος Χ. 2, Ιωαννίδης, Μαυρόπουλος Α. 3, Βαφειάδης, Σακαλής, Τοκατζόγλου 4, Φαχουρίδης Π. 9, Φαχουρίδης Α. 1, Γιαβασίδης Δ., Γιαβασίδης Α., Ιλέρης 4, Φαχουρίδης Σ. 1, Δημάκης 5, Γρηγοριάδης 2, Βιολιτζής, Καρβουνίδης.