Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με 55-64 από τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια είχε το προβάδισμα από το τρίτο λεπτό της αναμέτρησης και μετά, είχε απάντηση στην αντίδραση των Πανθήρων στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, όταν επέστρεψαν από το -15 και ανέκτησαν το προβάδισμα, το διατήρησαν μέχρι τέλους κι έφτασαν σε μία δίκαιη επικράτηση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Πάνθηρες να σημειώνουν τέσσερις αναπάντητους πόντους στα πρώτα σαράντα ένα δευτερόλεπτα, με τον ΓΑΣ να απαντά με ένα σερί έξι πόντων και να προηγείται με 4-6 στο 1’ 55” και τη διαφορά να φτάνει στους οκτώ (8-16) στο 7’ 31”. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (9-20) σαράντα έξι δευτερόλεπτο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο φιλοξενούμενος προηγήθηκε με 16-31 στο 16’ 37” για να κλείσει το πρώτο μισό της αναμέτρησης με το υπέρ του 27-35.

Οι Πάνθηρες έτρεξαν ένα επιμέρους 13-2 στα πρώτα 4’ 5” του δεύτερου ημιχρόνου προσπερνώντας με 40-37, ωστόσο η ομάδα της Ημαθίας αντέδρασε και με ένα σερί εννέα πόντων ανέκτησε το προβάδισμα με 40-46 στο 26’ 54”, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 41-47.

Οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη συμπλήρωσαν 12’ 19” χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός πεδιάς, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να ξεφεύγει με 42-53 στο 35’ 20” κι εφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με το τελικό 55-64.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 9-20, 27-35, 41-47, 55-64.