ΓΣ Πανιώνιος – ΓΣ Απόλλων 0-3
Σε ένα παιχνίδι που έδειξε την μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, οι φιλοξενούμενοι σεβάστηκαν μάλλον τον αντίπαλο, αφού το σκορ θα μπορούσε να ήταν αστρονομικό!
Ο Τάσος Κουμπλής παρέταξε τους μπλε με διαφορές στη σύνθεση, δίνοντας την ευκαιρία στονΝτίνο Ανάγνου να καλύψει την διαγώνια θέση. Ο νεαρός παίκτης όχι μόνο την κάλυψε δικαιώνοντας τον προπονητή του, αλλά πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στην Ελαφρά Ταξιαρχία, φτάνοντας σε ποσοστά επιτυχίας στην επίθεση που ξεπέρασαν το 75%
Μαζί του ο Άκης Χριστοδούλου έκανε ένα μεγάλο παιχνίδι από την κεντρική θέση με μεγάλη επιτυχία στο μπλοκ και σε πρώτους χρόνους στην επίθεση.
Τα ποσοστά των ακραίων Γιώργου Αμαριανάκη και Άταμ Τσαλικιάν αντίστοιχα, κινήθηκαν σε ιδιαίτερα υψηλές αποδόσεις, κάτι που οδήγησε τελικά την Ελαφρά Ταξιαρχία σε μία γρήγορη και εύκολη νίκη απέναντι στους Κυανέρυθρους.
Το 1ο σετ τελείωσε σε 25 λεπτά με σκορ 25 – 15 υπέρ των μπλε.
Το 2ο σετ ξεκίνησε με επτά (7) συνεχόμενα μπλοκ από τον Απόλλωνα και το σκορ να εκτοξεύεται σύντομα σε 8-1 και 11-2. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τη διακύμανση να δείχνει 20-10 και 23-13 υπέρ των φιλοξενούμενων και τελικά σε διάρκεια 20 λεπτών να κερδίζουν το σετ με 25 – 16.
Στο 3ο σετ οι παίκτες του Τάσου Κουμπλή ξεκίνησαν με την ίδια σοβαρότητα και ο φωτεινός πίνακας έδειξε γρήγορα 4-0, 15-7 και 20-10. Ο Κώστας Καρράς πήρε τη θέση του Άρη Χατζηκάλφα που χθες ήταν άψογος στην υποδοχή, ο Κώστας Γεωργίου τη θέση του Άταμ Τσαλικιάν και ο Γιάννης Λαμπρινός την θέση του Νάσου Σαμαντά στο κέντρο. Ο Απόλλωνας κατέβασε μια ταχύτητα προς το τέλος όπως ήταν φυσιολογικό και το τελικό σκορ 25-17 ήρθε να κλείσει μια άψογη εμφάνιση για την ομάδα της Ριζούπολης!

ΓΣ Πανιώνιος (Ψάρρας): Δεληπρίμης, Καντιώτης, Τασάκος, Κωνσταντινίδης, Κουφόπουλος, Τραπεζουντίδης, Κουτσουρής,  Παντελούκας, Ανέστης, Κλειδόπουλος , Βλαβιανός.
ΓΣ Απόλλων (Κουμπλής): Μανιάτης, Ανάγνου, Τσαλικιάν, Αμαριανάκης, Σαμαντάς, Χριστοδούλου, Χατζηκάλφας (λ)/ Λαμπρινός, Γεωργίου, Καρράς, Σασσάτη, Κατσαούνης, Φραγκιαδάκης, Λένας.

ΑΣ Καμπανιακός – ΑΣ Άρης 1-3
Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Άρη πήρε τη νίκη πρόκριση επί του Καμπανιακού με 1-3 και τσέκαρε αυτός το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου.
Έτσι, λοιπόν, το ντεμπούτο του Στράτου Γζουντέλη στον πάγκο της ομάδας στέφθηκε με επιτυχία.

ΑΟ Καβάλας – Πήγασος Πολίχνης 0-3
Οι βολεϊμπολίστες του ΑΟΚ βίωσαν την εμπειρία ενός αγώνα με αντίπαλο μια ομάδα της Α2 Εθνικής κατηγορίας και μάλιστα από τις πιο δυνατές. Αυτό ήταν το μεγάλο κέρδος της αποψινής αναμέτρησης με τον Πήγασο Πολίχνης στο κλειστό της Καλαμίτσας «Α. Δήμογλου», για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Τελικό σκορ, το αναμενόμενο, 0-3 για τους φιλοξενούμενους που συνεχίζουν στη διοργάνωση ενώ οι Καβαλιώτες αφοσιώνονται, πλέον, στο περιφερειακό πρωτάθλημα.
Στο 1ο σετ ο Πήγασος πήρε από την αρχή το προβάδισμα, δεν επέτρεψε στον ΑΟΚ να πλησιάσει περισσότερο από 3 πόντους κι επικράτησε 17-25.
Στο 2ο σετ η καβαλιώτικη ομάδα εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστική και δυσκόλεψε μέχρι το τέλος τον αντίπαλο (17-17, 18-19, 19-21) έως ότου λυγίσει με 19-25.
Στο 3ο σετ ο Πήγασος κυριάρχησε. Επικράτησε 11-25 και πήρε τη νίκη, μαζί με το εισιτήριο της πρόκρισης.

Τα σετ: 17-25, 19-25, 11-25