Βαθμούς (2,5) και εντυπώσεις μοιράστηκαν Ελλάδα και Αίγυπτος στην πρεμιέρα τους στην 17η Μεσογειάδα Χάντμπολ που ξεκίνησε σήμερα σε ΟΑΚΑ και Κορυδαλλό.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 8 άτομα, άτομα κάνουν σπορ, γήπεδο μπάσκετ, παπούτσια και κοντά ρούχα

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 21-21 με πρώτο σκόρερ του ματς τον Κοτσιώνη που είχε 9 τέρματα.
Αρχικά η Αίγυπτος επικράτησε στην πρώτη περίοδο (6-5) με ένα πολύ ωραίο γκολ σε «νεκρό» χρόνο από φάουλ του Αμπντελάκ.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 4 άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Στην δεύτερη περίοδο η Ελλάδα ισορρόπησε και κατάφερε να πάρει μισό βαθμό (8-8) ενώ στην τρίτη και τελευταία περίοδο, η Εθνική κέρδισε με 8-7 με τέρμα του Σαράφη πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, διαμορφώνοντας το τελικό 21-21.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 8 άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Ελλάδα- Αίγυπτος 21-21 (5-6, 8-8, 8-7)

Διαιτητές: Μπρόντιτς – Χότζιτς.

Δίλεπτες: 3-3.
Πέναλτι: 2/2-1/2.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 10 άτομα

Ελλάδα (Γεωργιάδης): Άσλης, Σταφανίτσης 1, Σίνα , Γιορανίδης, Τζάνκα, Παγιατής, Παπαγιάννης 3, Τζωρτζίνης 1, Παπάζογλου 4, Κοτσιώνης 9, Δικαιούλιας 2, Μπαμπατζανίδης , Κυριακίδης, Αναστασίου, Σαράφης 1

Αίγυπτος (Ελκασάμπι): Φαχίμ , Χουσείν 3, Αχμέντ 2, Μοχάμεντ 2, Ιμπραχίμ 1, Ράγκας 2, Ντοιέντ , Αμπουσαλέμ , Ελαφίφι 3, Αμπντελχάκ 2, Ιμπραχιμ 1, Ομάρ , Μοχάμεντ 4, Ιμπραχιμ , Ελκασταγουί, Μοχάμεντ 1.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 7 άτομα, γήπεδο μπάσκετ και εσωτερικός χώρος

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Νίκος Γεωργιάδης επεσήμανε: «Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, με μία πολύ καλή ομάδα. Η Αίγυπτος έχει πολλές εμπειρίες αγώνων σε αυτήν την ηλικία. Σε κρίσιμα σημεία του ματς στα τελευταία λεπτά των σετ θα μπορούσαμε να έχουμε καλύτερη τακτική συμπεριφορά και να μην κάνουμε λάθη. Παρ’ όλα αυτά σταθήκαμε καλά. Το τελικό αποτέλεσμα είναι καλό, αλλά πρέπει να μείνουμε στα τεχνικά λάθη που κάναμε και πρέπει να τα βελτιώσουμε κατά τη διάρκεια του τουρνουά».