Αποστολή στην Βέροια, Νίκος Παναγιωτόπουλος

Ο Αρχέλαος ηττήθηκε από τον Ποσειδώνα Βέροιας με 3-1 σετ, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Η ομάδα του Αρχέλαου ήταν κακή, υπέπεσε σε πολλά λάθη και ηττήθηκε δίκαια από έναν παθιασμένο Ποσειδώνα Βέροιας, ο οποίος έδειξε πολύ καλά στοιχεία και άφησε υποσχέσεις ότι θα πρωταγωνιστήσει στο προωτάθλημα της Β’ Εθνικής με στόχο την άμεση επιστροφή του στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

Πλήρως ισορροπημένο το πρώτο σετ στους δώδεκα πρώτους πόντους του με καμία ομάδα να μην καταφέρνει να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των δύο πόντων και να το κρατήσει. Σε εκείνο το σημείο ο Αρχέλαος πέρασε μπροστά με 6-8 και στην συνέχεια με 7-18 κι έφτασε στην κατάκτηση του σετ, σχετικά εύκολα, πάρα το σερί των έξι πόντων που πήρε ο Ποσειδώνας Βέροιας και την προσωρινή μείωση σε 18-23.

Καλύτερος στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ ο Ποσειδώνας Βέροιας, προηγήθηκε με 10-3 κι έβαλε δύσκολα στα κορίτσια του Αστέριου Τσιουπλή. Ένα αμφίπλευρο σερί τριών πόντων διαμόρφωσε το 13-6, με τον Ποσειδώνα να δείχνει ότι θέλει περισσότερο το σετ από τον Αρχέλαο και να πρηγείται με 17-8. Η ομάδας της Κατερίνης δεν κατάφερε να αντιδράσει και ο αγώνας ήρθε σε ισορροπία.

Πιο συγκεντρωμένες και με περισσότερη θέληση στο παιχνίδι τους, οι παίκτριες του Ποσεδώνα Βέροιας, προηγήθηκαν με 7-2 στο τρίτο σετ. Το time out του Αστέριου Τσιουπλή αφύπνισε τις παίκτριές του που μείωσαν σε 9-8, αλλά οι γηπεδούχες απάντησαν άμεσα, ανακτώντας το προβάδισμα των πέντε πόντων (15-10) και διευρύνοντάς το στους 6 (17-11). Η διαφορά μειώθηκε στο ελάχιστο (19-18), στην συνέχεια επήλθε η ισορροπία (20-20), με το σετ να ολοκληρώνεται με ΄πέντε συνχόμενους πόντους από την πλευρά της ομάδας της Βέροιας.

Η εικόνα της εκκίνησης του τέταρτου σετ ήταν ανάλογη με αυτήν του πρώτου, με τον Αρχέλαο να παίρνει πρώτος διαφορά μεγαλύτερη του ενός πόντου (6-8) και να την φτάνει στους πέντε (7-12). Στην συνέχεια η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ δύο και τριών πόντων, με τις δύο ομάδες να χαρίζουν ωραίες φάσεις στους φιλάθλους. Ο Ποσειδώνας Βέροιας δεν έχασε πόντο μετά το 19-21 και πανηγύρισε τη δίκαιη νίκη του.