ΑΟ Αιγάλεω – ΑΕ Αγίας Παρασκευής 0-3
Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε η Αγ. Παρασκευή η οποία επικράτησε εκτός έδρας 3-0 του Αιγάλεω. Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν πιο συγκεντρωμένη στο ματς, πίεσε στο σέρβις, είχε αποτελεσματικό μπλοκ και με λύσεις στην επίθεση, από την Ρούλα Καβριγιάννη και την έμπειρη Σοφία Δρούγκα κατάφερε να πάρει τη νίκη.
Από την άλλη το  Σιτι χωρίς τις τραυματίες Βλάχου-Κουλοπούλου, με προβλήματα υποδοχής και αρκετά λάθη δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω από το ματς.
Στο πρώτο σετ  το Αιγάλεω προηγήθηκε 13-10, η Αγ.Παρασκευή ξέφυγε με 18-21, 20-24 και 20-25. Στο δεύτερο σετ πάλι, οι φιλοξενούμενες πήραν το προβάδισμα με 10-15, το Αιγάλεω μείωσε σε 16-17 και 19-20 αλλά οι παίκτριες του Κωστακόπουλου, κατάφεραν με σερί 5-0 να επικρατήσουν με 19-25
Στο τρίτο σετ το Αιγάλεω ξεκίνησε με 14-10 , η Αγία προσπέρασε με 19-20, 19-23 και πήρε το σετ με 22-25 και 0-3.

Τα σετ: 20-25, 19-25, 22-25

ΑΟ Αιγάλεω (Αντωνιάδη): Ιωάννου, Καρακατσάνη, Καραμούντζου Σολωμού, Κικιρίκου, Κανελλοπούλου,  Δίκη, Χαριτωνίδη, Αναστασιάδη.
ΑΕ Αγίας Παρασκευής (Κωστακόπουλος) Δρούγκα, Καράβη, Καβρηγιάννη, Ζήση Γ., Ζήση Χρ., Μανιατογιάννη, Μιχαλάκη, Γκυζιώτη, Λαϊου.

ΦΟ Βριλησσίων – ΑΟΝ Αμαζόνες 3-1
Στο ντέρμπι των Βορείων Προαστίων η έμπειρη ομάδα των Βριλησσίων επικράτησε 3-1 σετ των Αμαζόνων Νέας Ερυθραίας που αγωνίστηκαν χωρίς την Τριανταφυλλίδου που τραυματίστηκε (ρήξη πρόσθιου χιαστού και εσωπλαγίου μηνίσκου) στον αγώνα ενάντια στους Ίωνες και χειρουργήθηκε με επιτυχία λίγες μέρες αργότερα.

Τα σετ: 25-17,19-25, 25-14, 25-17.

Απόλλων Καλαμάτας – ΕΑ Πατρών 1-3
Παρά την καλή της προσπάθεια η γυναικεία ομάδα βόλει του Απόλλωνα Καλαμάτας γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ σήμερα στο Κλειστό της Παραλίας από την ΕΑ Πατρών και αποκλείστηκε από την συνέχεια του Κυπέλλου στο βόλεϊ.
Οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν το πρώτο σετ με 25-19. Η ομάδα της Πάτρας πήρε και το δεύτερο σετ με 25-21.
Ο Απόλλωνας αντέδρασε στο τρίτο σετ το οποίο μάλιστα κέρδισε πολύ εύκολα με 25-12 μειώνοντας σε 1-2. Ωστόσο η ΕΑ Πατρών πήρε το τέταρτο σετ με 25-18 και μαζί την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Απόλλων Καλαμάτας (Μυτσκίδης): Εκξηνταβελώνη, Καραγλάνη, Πλαγιαννού, Νιάρχου, Καπόγλη, Αντωνοπούλου, Κουφού, Κοτσώρη, Καραχάλιου, Καζάκη, Τασσιούδη, Ιωσηφίδου, Μπούνα, Κουτσουροπούλου.
ΕΑ Πατρών: Κατσή, Σαρδέλη, Λιόντα, Στούκη Α., Ζήκου, Ντουραμάνη, Στούκη Ν., Θεοδωροπούλου, Νικολακοπούλου.

ΑΣΑ Έβρος – ΑΟ Νέας Βύσσας 3-1
Μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών εξασφάλισε ο ΑΣΑ Έβρος Σουφλίου, καθώς επικράτησε του ΑΟ Νέας Βύσσας.

Η νίκη αποκτά πολύ μεγάλη αξία για τις σουφλιώτισσες, αν αναλογιστεί κανείς ότι ο ΑΟ Νέας Βύσσας αγωνίζεται στην Α2 Γυναικών ενώ ο Έβρος Σουφλίου στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΘΡ (που τυπικά θεωρείται Β’ Εθνική).
Ωστόσο, υπάρχει το ελαφρυντικό ότι η Νέα Βύσσα γνωρίζοντας ότι δεν θα είχε και πολλή τύχη στην διοργάνωση με δεδομένο ότι σε λίγες εβδομάδες θα εισαχθούν και οι ομάδες της Α1 Κατηγορίας, αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές και δεν έδειξε διάθεση να χτυπήσει το παιχνίδι.

ΟΠΑΘ Περσέας – ΠΑΟΚ 0-3
Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος για πρώτη φορά στην ιστορία της επικρατώντας πολύ εύκολα 3-0 σετ του Περσέα στην Περαία.

Ο αγώνας ήταν για άλλη μία φορά παράσταση για ένα ρόλο με τις ασπρόμαυρες να φτάσουν άνετα στη νίκη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 2-8, 6-16, 7-21, 9-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 18-25
3ο σετ: 4-8, 9-16, 9-21, 14-25

Τα σετ: 9-25, 18-25, 14-25

ΠΑΟΚ (Ιωαννίδης): Κοτέογλου, Βελίκοβα, Πλούμη, Λεωνιδάκη. Παπαφωτίου, Καραπαλίση, Νικολαϊδου, Μαλακίδου, Κολτσιάκη, Κουσιδώνη. Μπουζίκα, Αργυρίου, Βαρδοπούλου

ΑΟ Καβάλας – ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης 0-3
Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών προκρίθηκε το βράδυ της Τετάρτης η Νίκη Αλεξανδρούπολης, καθώς νίκησε αρκετά εύκολα τον ΑΟΚ στην Καβάλα με 3-0 σετ.

Οι Εβρίτισσες δεν άφησαν περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας του και είναι χαρακτηριστικό ότι και στα τρία σετ εξασφάλισαν διψήφια διαφορά πόντων από την αντίπαλό τους.

Τα σετ: 13-25, 11-25, 15-25.

ΑΟ Καβάλας (Σιώκης): Αναγνώστου, Ρώσου, Ευθυκράτη, Τσαπαρδάνη, Βουρβουτσιώτου Μ., Παπαδοπούλου, Γερακίνη, Οικονομίδου, Αντωνοπούλου, Μαυρουδή, Βλαχοδήμου, Βουρουτσιώτου Κ., Αγγελοπούλου, Κυριακίδου.
ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Τζήλλα, Παρισάκη, Καράμπαλη, Χαρισιάδου, Καρακύκλα, Νικολαΐδου, Καλογεροπούλου, Πρόκτερ, Νικολάου, Λαμπρίδου, Ζυγερίδου, Λογαρά, Αργύρη, Μπουλιώνη.

ΑΣ Καμπανιακός – ΜΑΣ Νέα Γενεά 3-1

ΑΟ Κύδων Χανίων – ΟΠ Ρεθύμνου 3-0
Νοκ-άουτ από τη συνέχεια του Κυπέλλου Γυναικών τέθηκε ο ΟΠΕ Ρεθύμνου, με το γυναικείο τμήμα να ηττάται από τον Κύδων με 3-0 σετ στο κλειστό των Χανίων για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης της διοργάνωσης.
Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων με αποτέλεσμα να ηττηθεί από μία ομάδα που αγωνίζεται σε χαμηλόυερη κατηγορία, καθώς ο Κύδων συμμετέχει στο πρωτάθλημα Γυναικών της ΕΣΠΕΚ. Παρ’ όλα αυτά δεν κατάφερε να επικρατήσει και να πάρει την πρόκριση, επικεντρώνοντας πλέον όλο το ενδιαφέρον τους στο πρωτάθλημα και στην συνέχεια της στην Α2. Η συνέχεια πάντως δεν είναι σίγουρο πως θα δοθεί την Κυριακή, καθώς η απεργία της ΠΝΟ ενδέχεται να επηρεάσει την ομάδα των Ιώνων και το ταξίδι τους στο Ρέθυμνο.
Ο Κύδων μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 12-7. Στη συνέχεια κράτησε την διαφορά, κάνοντας το 1-0 με 25-19. Το 2ο σετ ήταν συναρπαστικό, με τον ΟΠΕΡ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 17-22. Όμως, οι γηπεδούχες αντέδρασαν και με σερί 10-3 πραγματοποίησαν το 2-0 στα σετ (27-25). Εξίσου αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ, με τις φιλοξενούμενες και πάλι να έχουν το «πάνω χέρι», καθώς προηγήθηκαν με 6-14. Όμως, και πάλι ο Κύδων βρήκε τις λύσεις, παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση με 3-0 σετ (26-24).

Τα σετ: 25-19, 27-25, 26-24.

ΑΟ Κύδων Χανίων (Χατζηδαμιανού): Νικολουδάκη, Αντιμισιάρη, Χαριτάκη, Κιλιτζιράκη, Βοτζάκη, Γκουγκουλή, Ρηγάκου, Ταράτσα, Μαρινάκη, Ποντικάκη, Τσαφαράκη.
ΟΠ Ρεθύμνου (Κατερίνη): Κλεισιάρη, Κογεράκη, Σουιτσμέ, Παπαδάκι, Τσελάνη, Μπεμπή, Βροντάκη.

ΑΟ Θρίαμβος – ΣΦΑ Μελισσίων ‘Ο Φοίβος’ 3-1
Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο Θρίαμβος μετά τη νίκη με 3-1 σετ επί του Φοίβου Μελισσίων. Ο αγώνας διεξήχθη στο 2ο κλειστό Χαϊδαρίου.
Στο πρώτο σετ ο Φοίβος ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά με την Σταμάτη που ήρθε από τον πάγκο να δίνει πολύτιμες λύσεις στην υποδοχή αλλά και με τα φαρμακερά σερβίς της, ο Θρίαμβος έκανε το 17-20, 22-20.
Η γηπεδούχος ομάδα έχασε 3 φορές την ευκαιρία να πάρει το 1ο σετ και ο Φοίβος το κατέκτησε με 27-25.
Στο 2ο και 3ο σετ ο Θρίαμβος μπήκε πολύ δυνατά και δεν άφησε κανένα περιθώριο στις αντίπαλες αθλήτριες.
Στο 4ο ο Θρίαμβος ξεκίνησε και πάλι εντυπωσιακά, πήρε μια μεγάλη διαφορά (21-13) και στη συνέχεια χαλάρωσε επιτρέποντας στον Φοίβο να διεκδικήσει το σετ. Στο τέλος όμως, η εμπειρία των αθλητριών μας υπερίσχυσε και το σετ ήρθε στον Θρίαμβο με 25-21.

Τα σετ: 25-27, 25-10, 25-12, 25-21

ΑΟ Θρίαμβος (Μήτση): Βερνάδου, Πετρουλάκη, Κοκλανάκη, Εικοσπεντίδου, Χριστοδούλου, Λυμπεροπούλου, Τσαβδαρίδου, Σταμάτη, Πεδουλάκη, Δριβαλιάρη, Στρατίκη, Καρκούλια
ΣΦΑ Μελισσίων “Ο Φοίβος” (Αμαριανάκης): Σκανδάλη, Νταλ, Θανοπούλου, Μαγγέλ, Λέκκου, Σκλάβαινα, Καράμπελα, Γεωργακοπούλου, Κουνάδη, Καραγρηγορίου

ΑΣ Ποσειδών Βέροιας – ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης 3-1

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Β’ φάσης
ΑΣ Βόλις Κέρκυρας – ΠΑΣ Ιωνικός 80 Αγρινίου 3-0 (α.α.)
Γ.Σ. Νίκαιας – ΑΟ Λαμίας 2013 3-0 (α.α.)
ΑΠΣ Φθία – ΕΑ Λάρισας 3-0 (α.α.)
Φιλαθλητικός Πρέβεζας – ΑΣ Γιάννενα 1-3 (25-21, 15-25, 10-25, 11-25)

ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου – ΑΟ Παλλήνη 3-2
ΑΟ Αιγάλεω – ΑΕ Αγίας Παρασκευής 0-3 (20-25, 20-25, 21-25)
ΓΣ Χαλανδρίου – Ζηρίνειος ΑΟΝ 0-3
ΦΟ Βριλησσίων – ΑΟΝ Αμαζόνες 3-1 (25-17, 19-25, 25-14, 25-17)

Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης 1-3
Γ.Σ. Νίκη Βόλου – Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 0-3
Απόλλων Καλαμάτας – ΕΑ Πατρών 1-3 (19-25, 21-25, 25-12, 18-25)
ΟΠΑΘ Περσέας – ΠΑΟΚ 0-3 (9-25, 18-25, 14-25)
Παναχαϊκή ΓΕ – ΑΣΠ Απόλλων 1-3 (22-25, 16-25, 25-22, 15-25)
ΑΟ Καβάλας – ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης 0-3 (13-25, 11-25, 15-25)
ΑΣ Αίας Κιλκίς – ΑΣΚ Λαγκαδά 3-0
ΓΕ Ηρακλείου – ΓΑΣ Μεσσαράς
ΧΑΝΘ – ΣΑΑΚ Ανατόλια 3-1 (23-25, 25-21, 25-20, 25-22)
ΑΣΠ Κόρινθος – Μεσσηνιακός ΓΣ 1888 0-3

ΑΕ Αμπελοκήπων – ΓΣΚ Ηρακλής 0-3 (15-25, 13-25, 13-25)
ΟΦΑ Απολλώνιος – ΑΕ Αθήνα ‘Μαγκουφάνα’ 3-0 (25-13, 25-17, 25-11)
ΓΣ Πετρούπολης – ΑΣΠ Ίωνες 3-0

ΕΟ Σταυρούπολης – ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 3-0 (25-15, 25-18, 25-15)

ΔΑΣ Δραπετσώνας – ΑΣ Ηλιούπολης 3-2 (25-23, 25-18, 20-25, 21-25, 15-11)
ΑΟ Θρίαμβος – ΣΦΑ Μελισσίων ‘Ο Φοίβος’ 3-1 (25-27, 25-10, 25-12, 25-21)
ΑΠΣ Αλίμου – ΓΣ Πανιώνιος 1-3
Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας 3-1 (12-25, 25-8, 26-24, 25-15)
Ροδίων Άθλησις – ΡΣΦΠ Τελχινίς 3-0 (25-22, 25-15, 25-16)
ΑΣ Αργώ Βόλου – ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων 2-3 (21-25, 22-25, 25-21, 25-23, 12-15)