Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, στον τελικό του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ και στέφθηκε πρωταθλητής για έβδομη συνεχόμενη χρονιά και όγδοη τα τελευταία εννέα χρόνια!

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, οι δύο ομάδες πρόσφεραν στους φιλάθλους που τον παρακολούθησαν, έναν συναρπαστικό και αμφίρροπο αγώνα, καθώς μετά το πρώτο δεκάλεπτο το οποί ανήκε στον Πιερικό Αρχέλαο, ο Άθλος Αλεξάνδρειας απάντησε μειώνοντας τη διαφορά, με αποτέλεσμα ο νικητής να κριθεί στις λεπτομέρειες, με τις δύο ομάδες να αποδεικνύουν ότι δίκαια έφτασαν στον τελικό.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο του τελικού και κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί με 24-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άθλος Αλεξάνδρειας ισορρόπησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 48-42.

Οι παίκτες του Βασίλη Αγγέλη ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους στο τρίτο δεκάλεπτο, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά και το τέλος της περιόδου βρήκε τον Πιερικό Αρχέλαο μπροστά στο σκορ με 62-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν για την τελική επικράτηση, καθώς παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τους παίκτες του Θανάση Τοπούζη να παρουσιάζονται πιο ψύχραιμοι και πιο συγκεντρωμένοι στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές του αγώνα και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 85-81.

Πολυτιμότερος παίκτης του Final Four αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ζησόπουλος, ο οποίος σημείωσε σήμερα σαράντα τρεις πόντους, ευστοχώντας σε έξι τρίποντα.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 17 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα κάνουν σπορ, γήπεδο μπάσκετ, παπούτσια και παιδί

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 24-17, 48-42, 62-60, 85-81.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Χατζηαγοράκης 6, Αμανατίδης, Τζιοβάρας 5, Μυλοβιανός, Ζησόπουλος 43 (6), Μαλαματίδης, Καρυπίδης 2, Τσαλμπούρης, Παπαπέτρου 3, Κουπάντσης 8 (2), Ζαρκανέλας 10, Ρέντζος 8.

ΑΣ Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Μούτσα 2, Τακουτής 8 (1), Ντάμτσης 6, Παύλου 12 (2), Χαριτόπουλος 36 (5), Στακτάρης, Τσαρούχας 14 (1), Χατζηλεμονιάς 3 (1), Παπαζήσης, Ντάβλης.