“Άγχωσε” αρκετά η ομάδα της Ποταμιάς τα Σέλλανα, τα οποία όμως βρήκαν τον τρόπο και ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, επικρατώντας με 2-1.

Το ματς διεξήχθη την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου στο Δημοτικό Στάδιο Προαστίου, αρχίζοντας στις 3. Ήταν στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής και έγινε σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο.

Τα Σέλλανα του Γιάννη Μπουρνάκα επέστρεψαν στις νίκες, ύστερα από έξι συνολικά αγωνιστικές, που είχαν τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες.  Με «δράστες» τον Κώστα Μπακρατσά και τον Δημήτρη Τζουμάκη έφτασαν στο υπέρ τους αποτέλεσμα. Οι Καρδιτσιώτες βρίσκονται στην 5η θέση με 20 βαθμούς(+6 από τη γραμμή παραμονής).

Η Ποταμιά του Γιάννη Φλωράκη πάλεψε ένα ακόμη παιχνίδι και παρά το γεγονός ότι βρίσκεται στην τελευταία θέση αποτελεί έναν δύσκολο αντίπαλο για όλους. Ο Γιώργος Φαρμάκης άνοιξε το σκορ στο α΄ μέρος, σημειώνοντας το πρώτο εκτός έδρας τέρμα των Μεγαλοχωριτών. Οι Ευρυτάνες παραμένουν στους δυο βαθμούς, γνωρίζοντας την 6η συνεχόμενη ήττα τους.

Ο πρώτος γύρος ολοκληρώνεται την Κυριακή 15/12 με τη 13η αγωνιστική. Τα Σέλλανα θα παίξουν στην Αταλάντη με την τοπική ομάδα, ενώ οι Μεγαλοχωρίτες στην Καλαμπάκα με τα Μετέωρα.

Επιστροφή στις νίκες

Τα Σέλλανα έχουν διαφορά πλέον +6 από τη γραμμή παραμονής. Συμμετέχουν για 3η συνεόμενη χρονιά στην κατηγορία.

Συμπλήρωσε κάρτες
Ο Χρήστος Λέρης(Φωτογραφία) της Ποταμιάς συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες κάρτες και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι. Εκτός αποστολής ήταν οι τραυματίες Χάρης Ζαραβέλης και Βασίλης Παρασκευόπουλος.

Πρώτο εκτός έδρας

Η Ποταμιά πέτυχε το πρώτο εκτός έδρας της γκολ, δεν κατάφερε όμως να αποφύγει την 6η συνεχόμενη ήττα της.

Φαρμάκης αντί Ζαραβέλη

Τη θέση του τραυματία Χάρη Ζαραβέλη πήρε ο Γιώργος Φαρμάκης, ο οποίος εξέτισε κόντρα στον Πιερικό την τιμωρία του.

Α΄ Μέρος

Ισόπαλο ημίχρονο

Οι Ευρυτάνες «αιφνιδίασαν» τον αντίπαλο τους και προηγήθηκαν νωρίς, με τους Καρδιτσιώτες να ισοφαρίζουν για το 1-1, με το οποίο τελείωσε το α΄ μέρος.

Τραυματισμός Λούγκου

Ο πρώτος σκόρερ των Σελλάνων Νίκος Λούγκος αποχώρησε αρκετά νωρίς λόγω τραυματισμού και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Προβάδισμα με Φαρμάκη

Ο Γιώργος Φαρμάκης(Φωτογραφία) στο 15ο λεπτό με χαμηλό σουτ, ύστερα από την εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Κατσαρή διαμόρφωσε το 1-0. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής σημείωσε το πρώτο του γκολ στη Γ΄ Εθνική.

«Απάντηση» Α.Ο.Σ.

Ο νεαρός Κώστας Μπακρατσάς(Φωτογραφία) με ωραίοα πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε στο 31ο λεπτό σε 1-1.

Ακυρώθηκε ως οφσάιντ

Στο 40ο λεπτό ο Αποστόλης Γαρυφαλλόπουλος σκόραρε, μετά από την πάσα του Κώστα Μπακρατσά, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι καλύτερες φάσεις

6΄: Ο Μπακρατσας επιχείρησε σουτ, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Ανδρούτσος.

15΄: Ο Κατσαρής εκτέλεσε φάουλ και ο Φαρμάκης με συρτό σουτ εντός περιοχής πραγματοποίησε το 0-1.

25΄: Κάθετη μπαλιά του Μπιτέλη στον Παπαγεωργίου, που σούταρε από δύσκολη θέση στην εξωτερική πλευρά των αντίπαλων διχτύων.

26΄: Ο Γκάντης έκανε λάθος και ο Μετούσι αποσόβησε τον κίνδυνο την τελευταία στιγμή.

27΄: Σέντρα του Μπακρατσά από δεξιά, ο Τζέκος έπιασε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας της Ποταμιάς απέκρουσε σε κόρνερ.

29΄: Ο Αρχοντής έπαισε την κεφαλιά, που πέρασε μόλις πάνω από το τέρμα της Ποταμιάς.

31΄: Ο Μπακρατσάς βρέθηκε μέσα στην περιοχή και δεξιά και με όμορφο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Β΄ Μέρος

Στο ματς ως το τέλος

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν γρήγορα γκολ και έκαναν το 2-1, ωστόσο δεν «κλείδωσαν» το ματς, με την Ποταμιά να βρίσκεται έως το τέλος μέσα στο ματς.

Απομάκρυνση παράγοντα

Ο διαιτητής του αγώνα κ. Πλακιάς απομάκρυνε παράγοντα των Σελλάνων, ο οποίος στο 54ο λεπτό εξύβρισε τον 1ο βοηθό κ. Σακκά.

Με σκόρερ τον Τζουμάκη

Ο νεοεισελθών Δημήτρης Τζουμάκης(Φωτογραφία) σημείωσε το 48ο λεπτό το τελικό 2-1 με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής.

47΄: Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Γαρυφαλλόπουλου πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε άουτ.

48΄: Με πολύ όμορφο σουτ ο Τζουμάκης εκτός περιοχής διαμόρφωσε το 2-1.

65΄: Μακρινό σουτ του Κοντού πέρασε λίγο άουτ από το τέρμα του Ανδρούτσου.

67΄: Σουτ του Μετούσι εκτός περιοχής και αριστερά έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ποταμιάς.

72΄: Σουτ του Κοντού εκτός περιοχής πέρασε μόλις πάνω από την εστία του Ανδρούτσου.

88΄: Πολύ καλό σουτ του Παπαγεωργίου από το ύψος τη περιοχής έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ στη γωνία του ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων.