Το katerinisport.gr, η πρώτη αθλητική ιστοσελίδα της Πιερίας, σας δίνει τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε, λεπτό προς λεπτό, ζωντανά, από το γήπεδο του Βατανιακού, το πιερικό ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕ Καρίτσας και τον Πιερικό, για την 6η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Παράλληλη ενημέρωση και την εξέλιξη των υπόλοιπων αγώνων του ομίλου αλλά και αυτών της Β’ και της Γ’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

ΑΕ Καρίτσας – Πιερικός 1-0 (44′ Αλεξίου σουτ)

Φίλες και φίλοι καλό απόγευμα από το γήπεδο του Βατανιακού.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα ΑΕ Καρίτσας – Πιερικός, για την 6η αγωνιστική του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Παράλληλα, θα υπάρχει ενημέρωση και για την εξέλιξη των υπολοίπων αγώνων του ομίλου αλλά και αυτών της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Η αγωνιστική άνοιξε χθες Σάββατο με τον αγώνα Ποταμιά – Δίας Δίου 2-2. Διαβάστε το ρεπορτάζ, εδώ.

Ας θυμηθούμε τι έγινε και στα παιχνίδια της προηγούμενης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Ηρακλής Λάρισας – Αταλάντη 3-0

Η βαθμολογία στον 3ο όμιλο μετά το χθεσινό παιχνίδι (5 αγώνες)

Αταλάντη – Αλμυρός

Χθες πραγματοποιήθηκε η 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας. Δείτε συγκεντρωμένα τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής, πατώντας εδώ.

Σήμερα διεξάγονται και τα παιχνίδια για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Το  πρόγραμμα:
Καλλιθεακός Καλλιθέας – Πυδναϊκός 2017 (11.00)

14. Πιερικός Ρυακίων -6 1-13*

Με δυο αγώνες άνοιξε χθες η αυλαία και σήμερα με άλλους τέσσερις ολοκληρώνεται η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ ΕΠΣ Πιερίας. Δείτε συγκεντρωμένα τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής, πατώντας εδώ.

Οι συνθέσεις από το γήπεδο του Βατάν

ΑΕ Καρίτσας (Αλέξανδρος Κούρτογλου): Ράντος, Ζαφειρίδης, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Λαγδάρης, Τροΐρης, Γκίκα, Δημητρουλόπουλος, Βουκομάνοβιτς, Κυρτέγος, Αλεξίου.
Στον πάγκο:
Οικονόμου, Λουίς Φερνάντο, Συρράκος, Γαλάνης, Μητράκας, Παπαϊωάννου, Δαλαμήτρας.
Πιερικός (Απόστολος Στύλος): Γουναρίδης, Τουλίκας, Λαζαρίδης, Τακίδης, Ρογγότης, Ιβανίδης, Πετράκος, Μηλιώτης, Κυπαρίσσης, Κριεμάντι, Σαχινίδης.
Στον πάγκο:
Παπατολίκας, Γιαλαμίδης, Κόλα, Δεμηρτζόγλου, Χαρτσιάς, Μπενίσκος, Παπαδόπουλος.

Διαιτητής: Θεοχάρης (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Π. Σακκάς (Θεσσαλίας), Μάνος (Λάρισας)

Λόγω τεχνικής δυσκολίας, η μετάδοσή μας καθυστέρησε να ξεκινήσει.

Το παιχνίδι βρίσκεται στο 20′ και το 0-0 παραμένει.

Τρεις φάσεις, χωρίς κάποια από αυτές να μπορεί να χαρακτηριστεί αξιόλογη.

5′ Σέντρα σουτ του Αλεξίου, η μπάλα έφυγε άουτ.
7′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκίκα ο Βουκομάνοβιτς έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόπηκε από τους αμυντικούς του Πιερικού.
9′ Συρτό σουτ του Ζαφειρίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.
26′ Εκτέλεση φάουλ της ΑΕ Καρίτσας από δεξιά, ο Ράντος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια τη μπάλα.

Η ΑΕ Καρίτσας μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο τέταρτο, με τον Πιερικό να έχει ισορροπήσει μετά το 15′.

16.00 Αταλάντη – Αλμυρός

Στο 29′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαγδάρη, ο Βουκομάνοβιτς έκανε την κεφαλιά με τον Γουναρίδη να κάνει λάθος έξοδος, αλλά οι αμυντικοί του Πιερικού έδιωξαν τη μπάλα μπροστά από το τέρμα, προ του Αλεξίου.

30′ Ο Λαζαρίδης έβγαλε πάσα στον Κριεμάντι, αυτός έκανε το σουτ, ο Ράντος έδιωξε, ο Μηλιώτης πήρε το ριμπάουντ στη γωνιά της μικρής περιοχής και αριστερά και έκανε νέο σουτ που έδιωξε εκ νέου ο Ράντος.

39′ Σέντρα του Τουλίκα από αριστερά, κεφαλιά του Σαχινίδη, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

40′ Κίτρινη κάρτα σε Βουκομάνοβιτς και Κυρτέγο.

Στο 40′ των αγώνων του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής
ΑΕ Καρίτσας – Πιερικός 1-0
Διαγόρας Στεφανοβικείου – ΑΟ Σελλάνων 1-0
Χθες: Ποταμιά – Δίας Δίου 2-2

Στο 43′ κίτρινη κάρτα ο Κυπαρίσσης του Πιερικού.

44′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ωραίος συνδυασμός των παικτών της ΑΕ Καρίτσας με τον Ζαφειρίδη να παίρνει τη μπάλα από αριστερά, να μπαίνει στην περιοχή και να κόβει συρτά προς την εστία όπου ο Αλεξίου δε δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα και να κάνει το 1-0.

Τέλος α’ μέρους. Η ΑΕ Καρίτσας προηγείται του Πιερικού με 1-0.

Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο.

46′ Ο Παπαδόπουλος στον αγώνα στη θέση του Μηλιώτη, για τον Πιερικό.

46′ Ατομική ενέργεια του Βουκομάνοβιτς από δεξιά, έκοψε στον επερχόμενο Κυρτέγο που έκανε το σουτ υπό ευνοϊκές συνθήκες μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ.

51′ Κίτρινη κάρτα ο Ιβανίδης του Πιερικού.

54′ Κίτρινη κάρτα ο Τροΐρης της ΑΕ Καρίτσας.

54′ Χαρτσιάς αντί Κριεμάντι, για τον Πιερικό.

56′ Συρτό σουτ του Παπαδόπουλου έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.

58′ Κίτρινη κάρτα ο Ζαφειρίδης της ΑΕ Καρίτσας.

60′ Κίτρινη κάρτα ο Ράντος της ΑΕ Καρίτσας για ανατροπή στον Παπαδόπουλο, σε μια φάση στην οποία η πλευρά του Πιερικού υποστήριξε πως ο Παπαδόπουλος ανατράπηκε εντός περιοχής.

61′ Εκτέλεση του φάουλ από τον Παπαδόπουλο, από αριστερά, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Ράντου.

66′ Ωραίος συνδυασμός για την ΑΕ Καρίτσας με τον Βουκομάνοβιτς να κάνει το πλασέ από πλάγια, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό, πήρε πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Λαζαρίδης την έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή.

Στο 65′ των αγώνων του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής
Διγενής Νεοχωρίου – Ηρακλής Λάρισας 0-1
Διαγόρας Στεφανοβικείου – ΑΟ Σελλάνων 1-1

74′ Κόλα αντί Τουλίκα, για τον Πιερικό.

74′ Συρράκος αντί Κυρτέγου για την ΑΕ Καρίτσας.

77′ Μπενίσκος αντί Ιβανίδη, για τον Πιερικό.

79′ Μετά από σέντρα του Πιερικού από αριστερά και έπειτα από διεκδίκηση της μπάλας, αυτή κατέληξε στον Παπαδόπουλο που έκανε το σουτ, όμως ο ευρισκόμενος στο σημείο του πέναλτι Ράντος έδιωξε.

80′ Οικονόμου αντί Γκίκα για την ΑΕ Καρίτσας.

84′ Δαλαμήτρας αντί Αλεξίου, για την ΑΕ Καρίτσας.

90′ Ο Συρράκος ξεμαρκαρίστηκε ωραία και έπιασε ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Γουναρίδης “απογειώθηκε” και έδιωξε σε κόρνερ.

90’+1′ Λουίς Φερνάντο στη θέση του Αλεξίου για την ΑΕ Καρίτσας.

90’+3′ Ο Ράντος βγήκε και “καθάρισε” μπροστά στον Μπενίσκο μετά από σέντρα του Πιερικού από αριστερά.

90’+4′ Κίτρινη κάρτα ο Οικονόμου της ΑΕ Καρίτσας.

Τέλος αγώνα. Άξια νικήτρια η ΑΕ Καρίτσας.