Ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας επικράτησε του Εθνικού Φιλιππιάδας με με 4-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Μετά από αυτήν τη νίκη ο Αχιλλέας πήρε τους πρώτους του βαθμούς και σκαρφάλωσε στη 10η θέση, ενώ παραμένει χωρίς βαθμό ο Εθνικός Φιλιππιάδας που βρίσκεται στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αχιλλέας ήταν ελαφρώς καλύτερος, ωστόσο κυριάχησαν τα λάθη στο χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι ελάχιστες. Με την συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου έχασε δύο ευκαιρίες ο γηπεδούχος με τον Λαζαρίδη (20′) και τον Μανίκα (21′), με τον Εθνικό να απαντά με τον Μιχάλη (22′) και τον Άτσκα (44′), με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός Φιλιππιάδας μπήκε δυνατά και έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Μιχάλη (47′) και τον Μανιώτη (48′), καθώς ο Σαρρής απέκρουσε εντυπωσιακά.

Από εκεί και πέρα η ροή του αγώνα άλλαξε και η συνέχεια του αγώνα άνηκε ολοκληρωτικά στον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, με τον Εθνικό Φιλιππιάδας να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο, καθώς οι παίκτες των γηπεδούχων ακολούθησαν κατά γράμμα τις οδηγίες του Νίκου Θεοδοσιάδη κι εκμεταλεύθηκαν την υπεροχή τους σε ύψος, αλλά και την αδυναμία του Εθνικού στη δεξιά του πλευρά.

Στο 49′ ο Δερμίσης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Νάκας έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της περιοχής και άνοιξε το σκορ.

Στο 55′ διπλή ευκαιρία χάθηκε για τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας όταν από πάσα του Δερμίση ο Μανίκας έπιασε ένα εκπληκτικό γυριστό σουτ με τον Μπαντή να διώχνει εντυπωσιακά και τον Καμπερίδη να μην καταφέρνει να σκοράρει στο ριμπάουντ καθώς το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Μαλλάτο.

Στο 63′ ο Δερμίσης ζευγάρωσε τις ασιστ του, καθώς μετά από σέντρα του από αριστερά, ο Μανίκας πήδηξε ψηλότερα από τους δύο αμυντικούς που τον μαρκάριζαν και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα.

Το 3-0 σημειώθηκε στο 76′ όταν ο Νάκας με παράλληλη μπαλιά βρήκε τον Μανίκα στο ύψος της περιοχής, ο οποίος έδωσε με τακουνάκι στον Λαζαρίδη κι αυτός με απ’ ευθείας σουτ χρίστηκε σκόρερ.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ο Μανίκας έγραψε το 4-0 με υποδειγματικό πλασέ, μετά από ασίστ του Ζώβληκα.

Κίτρινη κάρτα αντίκρυσαν ο Πολυχρονιάδης του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας στο 59′ και ο Ντανάι του Εθνικού Φιλιππιάδας στο 23′

Διαιτητής ήταν ο Μπαϊραμίδης με βοηθούς τους Τζιαμπάση και Τζιουβάρα, άπαντες από την Κοζάνη.

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Σαρρής, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Ηλιάδης, Παπαδόπουλος, Παγωνίδης (46′ Ζοβλίκας), Ναλμπαντίδης (46′ Πολυχρονιάδης), Δημηνάς, Καμπερίδης, Νάκας (74′ Δαδάκος), Μανίκας.

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιώργος Γιάννος): Μπαντής, Χριστογιάννης, Κουμπής (70′ Βραχνός), Δημουλάς, Μαλλάτος, Άτσκα, Λάππας, Μανιώτης (74′ Παπακίτσιος), Ντανάι, Καταγής, Μιχάλης (70′ Μπότσαρης).

*Δυσαρέσκεια εκφράστηκε από κύκλους της διοίκησης του Αχιλλέα, για τον ορισμό παρατηρητή από την Άρτα. Το αντικείμενο της δυσαρέσκειας δεν ήταν το πρόσωπο του παρατηρητή, αλλά η περιοχή από την οποία ορίστηκε, καθώς το κόστος των οδοιπορικών ήταν ιδιαίτερα υψηλό για έναν σύλλογο Γ’ Εθνικής.