Δελτίο τύπου για την εκτός έδρας ήττα από τον ΑΟΚ Βέροιας με 76-59, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, εξέδωσε ο Βαφύρας.

Το κείμενο:

“Την ήττα γνώρισαν οι άντρες μας το Σάββατο (11 Ιανουαρίου) στην Βέροια απέναντι στον τοπικό ΑΟΚ με σκορ 76-59.

Σε έναν ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι όπου η ομάδα μας εμφανίστηκε ελλιπέστατη, η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο κόουτς Σαραπτσής είχα στην αποστολή μόλις οκτώ παίκτες διαθέσιμους. Και σαν να μην έφτανε αυτό έχασε από το πρώτο δεκάλεπτο και τον αρχηγό της ομάδας Γιάννη Μπατζάκη με τραυματισμό, γεγονός που τον ανάγκασε να προσπαθεί να αντιμετωπίσει το παιχνίδι με τους υπόλοιπους επτά. Το 27-9 του πρώτου δεκαλέπτου ήταν καθαρή απεικόνιση της διαφοράς των δύο ομάδων στο παρκέ κατά την διάρκειά του.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι παίκτες του Βαφύρα μας προσαρμόστηκαν καλύτερα στις ανάγκες του παιχνιδιού. Ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν τουλάχιστον να μην μεγαλώσει ακόμα περισσότερο η διαφορά στο σκορ. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ 44-24.

Κάτι ανάλογο έγινε και κατά την διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου. Οι παίκτες μας μπήκαν στο παρκέ για να παίξουν το παιχνίδι τους και να το ευχαριστηθούν όσο περισσότερο γίνεται. Ο αντίπαλό τους προπονητής κος Τριχόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους δώδεκα παίκτες που είχε στην διάθεσή του. Έτσι το 61-36 του τρίτου δεκαλέπτου έγινε τελικά με το τέλος του παιχνιδιού 76-59. Μπορούμε να πούμε πως η ήττα αυτή ήρθε αξιοπρεπώς χάρη στην προσπάθεια που κατέβαλαν οι διαθέσιμοι παίκτες της ομάδας, αλλά και του αντιπάλου ΑΟΚ Βέροιας.

Διαιτητές: Μελανίδης – Κούλης.

Δεκάλεπτα: 27-9, 44-24, 61-36, 76-59.

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Ασλανίδης 2, Ουσουλτσόγλου 7 (1), Καραθανάσης 12 (3), Γκίτκος 11 (3), Πρόιος, Αβραμίδης 5 (1), Ιωαννίδης 20 (4), Σούλης, Τριχόπουλος, Χρήστου 1, Χαραλαμπίδης 18, Κασαμπαλής.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Τσιμήτρης, Ευαγγελόπουλος 17 (2), Παπακώστας, Μπατζάκης, Λαγαμτζής 9, Ντακαρέλας 5, Στεφάνου 5 (1), Στεφανίδης 23 (3)”.